Yahudi lobisini suçlayan Demokrat Kongre Üyesi özür diledi

ABD Kongresinin yeni üyelerinden Demokrat Partili İlhan Omar, Yahudi karşıtı olarak yorumlanan ifadelerinden dolayı tepki görmesi üzerine özür diledi.

Dünya
13 Şubat 2019 Çarşamba

Minnesota eyaletinin temsilcisi olan Somali asıllı Omar konuyla ilgili açıklamasını Twitter üzerinden paylaştı: “Yahudi karşıtlığı gerçek ve ben Yahudi dostlarıma ve meslektaşlarıma beni Yahudi karşıtı mecazların tarihiyle ilgili eğittikleri için teşekkür ederim. Amacım hiçbir zaman seçmenlerime ve Amerikalı Yahudilere toplu olarak saldırmak değildi. Her zaman geri adım atmayı ve yapılan eleştiri üzerine düşünmeyi bilmeliyiz. Tıpkı başkaları kimliğime saldırırken insanların beni anlamasını istediğim gibi. Bu nedenle açık yüreklilikle özür diliyorum. Diğer yandan da siyasette lobicilerin rolü sorununu gündeme getiriyorum. Bu AIPAC olur NRA (Ulusal Silah Birliği) olur ya da fosil yakıt sanayisi olur... Bu çok uzun süredir devam ediyor ve bu konuya değinmeliyiz.

Omar, hafta sonunda yaptığı paylaşımlarda ABD’li Kongre üyelerinin İsrail’e desteğinin AIPAC’ın mali desteği ile olduğunu iddia etmişti. Bir tweet’inde, üzerinde Benjamin Franklin’in resminin bulunduğu 100 dolarlık banknotları kastederek “Bunlar hep Benjaminlerle ilgili” ifadesini kullanan Omar, kendisine Amerikalı siyasetçilere İsrail yanlısı olmaları için kimin para ödediği sorulduğundaysa ‘AIPAC’ ifadesini paylaşmıştı.

ABD-İsrail Halkla İlişkiler Komisyonu AIPAC, ABD’deki Yahudi lobi gruplarının başında geliyor. AIPAC, konuyla ilgili olarak bir açıklama yaparak, “ABD-İsrail ilişkilerini güçlendirmek üzere demokratik sürece katılmakta gurur duyuyoruz. Bu önemli işe yönelik bilgisiz ve meşru olmayan saldırılar bizi caydırmayacaktır” ifadesi kullanıldı.

ABD Başkanı Donald Trump da, Omar’ın İsrail lobisinin ABD’de Kongre üzerindeki etkisi üzerine yaptığı yorumlara sert tepki gösterdi. Başkan Trump, Teksas mitingine giderken uçakta yaptığı açıklamada, “Bence o (İlhan Omar) kendisinden utanmalı. Berbat bir açıklamaydı ve özrün de yeterli olduğunu düşünmüyorum” dedi.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR