TONY BLAIR: “İşçi Partisinde antisemitizme nasıl müsamaha ediliyor?”

İngiltere eski Başbakanı ve İşçi Partisi eski liderlerinden Tony Blair, televizyonda verdiği bir röportajda partisini antisemit söylemlerin yoğun bir şekilde kullanılmasından dolayı eleştirdi.

Dünya
13 Şubat 2019 Çarşamba

İngiltere eski Başbakanı ve İşçi Partisi Lideri Tony Blair, televizyonda verdiği bir röportajda partiyi antisemit söylemlerin yoğun bir şekilde kullanılmasından dolayı eleştirdi.

Sky News televizyonunda geçtiğimiz pazar günü yayınlanan röportajda Tony Blair, İşçi Partisi ile ilgili olarak gündemi meşgul eden antisemitizm tartışmalarına da değindi. Blair konuyla ilgili olarak şu soruyu yöneltti: “Nasıl ‘belli düzeyde antisemitizm müsamaha edilebilir’ diyebiliriz?”

Blair, partide antisemitizmin kökünün kurutulması gerektiği belirterek, “Prensip olarak ileri görüşlü bir siyasi parti olmamız gerekiyor. Partinin sol görüşlü üyelerinin tamamı olmasa da bir bölümünde antisemitizm sorunu var ve bunu da İsrail Devleti’ne yönelik tavırlarında görebiliyorsunuz” dedi. Blair sözleriyle partinin şu anki lideri Jeremy Corbyn’e gönderme yaptı.

Corbyn, katıldığı birçok etkinlikte, gerek konuşmalarında gerek davranışlarında antisemit olarak nitelendirilecek tavırlar sergilemişti. 1972 Münih Olimpiyatları’nda İsrailli sporcuların katledildiği terör saldırısının faillerinden birinin mezarına çelenk koyması, AB’nin İsrail’i yalnızca Holokost nedeniyle desteklediğini iddia etmesi, İsrail’e karşı Boykot, Tecrit ve Yaptırım Hareketi’ni defalarca desteklemesi ve ardından bunu inkâr etmesi bu örneklerden birkaçı oldu.

Blair, insanların İsrail’i diledikleri gibi eazleştirebileceğini, ancak uzun süreli ve sürekli olarak İsrail’e odaklandıklarında İsrail’i bir Yahudi devleti olduğu için hedeflediklerinin düşünülebileceğini belirtti.

 

 

Finlandiya, II. Dünya

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR