Yahudi Barok Müziğinden Müzikal Çiçekler

3 Şubat akşamı İtalyan Musevi Cemaati, İtalyan Kültür Merkezi ile birlikte 27 Ocak Uluslararası Holokost Kurbanlarını Anma Günü münasebetiyle tarihi İtalyan Sinagogunda bir konser düzenledi.

Elda SASUN Toplum
6 Şubat 2019 Çarşamba

İtalya’dan bu konser için gelen Ensemble Salomone Rossi Topluluğu çeşitli ulusal ve özel radyo istasyonlarındaki sunumların yanı sıra İtalya dışında da konserler veren bir topluluk. Topluluğa adını veren Salomone Rossi, 1570 yılında dünyaya gelmiş, Mantova, İtalya’da Gonzaga Sarayında çalışan bir müzisyen ve besteciydi. Yahudilik alanındaki en önemli katkısı Mezmurlar Topluluğunun 1623 yılında Venedik’te basılan ‘Cantici di Salomone’ içinde yayınlanan ‘İlahiler ve melodilerdi. Rossi ayrıca viyola da çalabilen başarılı bir sanatçıydı, içinde yer aldığı bir müzik grubu ve orkestrası ile çeşitli şartlara uygun eserler üretti.

Konserden önce İtalyan Musevi Cemaati Başkanı Rıfat Behar ve İtalya’nın İstanbul Başkonsolosu Elena Sgrabi akşamın önemini davetlilerle paylaştılar. Sgrabi “Bu konserde amacımız Holokost acılarını unutmamak. İtalya bu anmayı gündemine alarak her sene bir etkinlik düzenliyor. Yazar Primo Levi, ‘Ne olduysa tekrar tekrarlanabilir’ demişti. Bu sebepten dolayı Holokost’ta olanları genç nesillere nakletmek önemli. Bu yıl anma törenini, farklı bir şekilde İtalya Kültür Derneği ve İtalyan Sinagogu ile birlikte 1600 yıllarından kalan Yahudi Barok müziği konseriyle organize ediyoruz” dedi.

İtalyan Musevi Cemaati Başkanı Rıfat Behar Uluslararası Holokost Kurbanlarını Anma Gününü anlatarak, İtalyan’ın İstanbul Başkonsolosuna, İtalyan Kültür Merkezine destek ve katkılarından dolayı teşekkür etti.

Programda yer alan eserler içinde 1600 ve 1700 yıllarının sıra dışı ezgilerini dinlerken Avrupa’daki en tanınmış ve takdir edilen oda müziği topluluklarından birinin performansında değerli ve ilginç bir müzik dinlemenin ayrıcalığını yaşadık. Oldukça kalabalık katılımcılardan oluşan misafirler arasında değerli tarihçimiz Prof. İlber Ortaylı da yer aldı.

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR