Brezilya´da ilk Yahudi senato başkanı

Brezilya Senatosunun başkanlığına genç bir politikacı ve Yahudi olan 41 yaşındaki Davi Alcolumbre seçildi.

Dünya
6 Şubat 2019 Çarşamba

Cumartesi günü yapılan senato başkanlık seçimlerinde Alcolumbre, şu anda Brezilya Başkanı olan Jair Bolsano’nun oğlu ve bir diğer senatör olan Flavio Bolsonaro tarafından desteklendi. Alcolumbre’nin rakibi ise daha önce senato başkanlığını dört kere yürüten Renan Calheiros’tu.

Brezilya’nın en kuzey eyaleti Amapa’nın temsilcisi olan Alcolumbre, her ne kadar 18 yıldır politika ile uğraşıyor olsa da ülkedeki ana akım Yahudi toplulukları tarafından pek tanınmıyordu.

Brezilya Meclisinde İsrail’e ve Yahudi toplumuna desteği ile bilinen Alcolumbre, geçtiğimiz sene Uluslararası Holokost Kurbanlarını Anma Gününde meclis binasına “Holokost, Bir daha asla” yazısının yansıtılmasını sağladı. Alcolumbre bu etkinlik sırasında “Bir Yahudi olarak kendimi güçlü bir şekilde ifade etmek istedim, zira antisemitizm toplumumuzda hâlâ yaşıyor. Topluma Holokost’u hatırlatmak her zaman çok önemlidir, böylece gelecek nesillerin geçmişin hatalarını tekrarlamamasını sağlayabiliriz” şeklinde demeç verdi.

İsrail’in Brezilya Elçisi Yossi Shelley de konu ile ilgili sosyal medyaya paylaştığı mesajda İsrail dostu bir Yahudi’nin yasama organının başına gelmesinden gurur duyduğunu belirterek Alcolumbre’ye başarı ve şans diledi.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR