Rum Kilisesi ANTİSEMİTİZMİ tırmandırmakla suçlandı

İsrail’in Yunanistan Büyükelçisi İrit Ben-Abba, Rum Ortodoks Kilisesini ülkede antisemitizmi tırmandırmakla suçladı.

Dünya
30 Ocak 2019 Çarşamba

Ben-Abba söz konusu suçlamayı geçtiğimiz pazar günü Uluslararası Holokost Anma Günü nedeniyle düzenlenen törende gerçekleştirdiği konuşmada yaptı. Holokost Anma Günü’nden yalnızca iki gün önce Selanik’teki Arisotle Üniversitesinde Selanikli Yahudilerin anısına dikilmiş olan Holokost Anıtına bir saldırı gerçekleşmişti.

Ben-Abba, Ortodoks Kilisesine ve Yunan halkına bu saldırıyı kınama çağrısı yaparak, bu olayın aşırı sağcılar tarafından Yunanistan’ın Makedonya’nın isim değişikliğini kabul etmesi nedeniyle tetiklendiğine inandığını sözlerine ekledi. Makedonya, ismini resmi olarak Kuzey Makedonya Cumhuriyeti olarak değiştirmiş ve bu değişiklik de Yunan Parlamentosunda kabul edilmişti.

Makedonya ile ilgili gelişmenin Yahudilerle hiçbir alakası olmamasına karşın söz konusu saldırının gerçekleştiğine dikkat çeken Ben-Abba, “Faşistlerin ve aşırı sağcı unsurların öfkesi dışa vuruyor ve hınçlarını da besbelli Yunanistan’ın kuzeyindeki Yahudi bölgelerinden çıkarıyorlar. Aşırı sağın şiddete başvurması için çok da telkine gerek olmuyor” dedi.

Ben-Abba ayrıca daha önce dört kez saldırıya uğramış Selanik’teki Holokost anıtına yönelik son saldırı ve Atina’daki olaylar da dahil olmak üzere geçen sene ülkede 15 antisemit olayın yaşandığına dikkat çekti. Ayrıca Yunanistan’da sosyal medyada da antisemitizm ve nefret içerikli sayısız paylaşım olduğunu da sözlerine ekledi. “Bu tür olaylar karşısında daima sessiz kalan Rum Ortodoks Kilisesi’nin ve kurumlarının bu tür olayları kınadıklarını görmeye ihtiyacımız var” dedi.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR