Altın Küre´de komedi dizi ödüllerini Yahudi mizahı topladı

Baştan aşağı Yahudi karakterlerin, Yahudi geleneklerinin ve Yahudi yaşam biçiminin resmedildiği iki dizi The Marvelous Mrs. Maisel ve The Kominsky Method baş rol oyuncularına Altın Küre Ödülleri getirdi.

Selin KANDİYOTİ Kültür
8 Ocak 2019 Salı

Baştan aşağı Yahudi karakterlerin, Yahudi geleneklerinin ve Yahudi yaşam biçiminin resmedildiği iki dizi The Marvelous Mrs. Maisel ve The Kominsky Method baş rol oyuncularına Altın Küre Ödülleri getirdi. Kominsky Method bu sene en iyi komedi dizisi ödülünü alarak geçen senenin kazananı The Marvelous Mrs. Maisel’ı geride bıraktı

Film ve televizyon dizilerine 76.kez verilen Altın Küre Ödülleri sahiplerini buldu. Hem en iyi komedi dizisi hem de Michael Douglas ile en iyi komedi erkek oyuncusu ödülleri kazanan The Kominsky Method geceye damgasını vururken, en iyi komedi kadın oyuncu ödülü geçen sene olduğu gibi The Marvelous Mrs. Maisel dizisinin başrolünü üstlenen Rachel Brosnahan’a gitti. 

The Kominsky Method, Yahudi yapımcısı Chuck Lorre’ye ( Big Bang Theory, Mom, Two and a Half Man, Dharma and Greg dizileriyle toplam yedi EMMY adaylığı) nihayet ilk Altın Küresini kazandırdı. Dizi iş ilişkisi de olan iki çok eski dostun yaşlılık, yalnızlık ve hastalıklarla boğuşmasını acınası ancak esprili bir şekilde ele alırken, seyircileri Yahudi unsurlarla güldürmekten geri kalmıyor. Oyunculuk kariyerinde başarısız olan ve bu yüzden kendi adını verdiği metoduyla oyunculuk koçluğu yapan Sandy Kominsky’i canlandıran Michael Douglas üçüncü kez Altın Küresini alırken sahnede 102 yaşındaki babası Kirk Douglas’a seslenerek Yidiş ve İngilizce karışık  “Alte kocker’s rule! — yaşlı budalaların saltanatı sürüyor!” dedi.

Michael Douglas, Al Higgins, Alan Arkin ve Chuck Lorre 

Bu diziden çok daha fazla Yahudilikle bezeli bir dizi olan ve geçen sene en iyi komedi dizi ödülünü alan The Marvelous Mrs. Maisel başrol karakterini canlandırdan Rachel Brosnahan’a ikinci kezkomedi dalında en iyi aktris ödülünü kazandırdı. Evliliği yıkılınca stand up komedyenliğine soyunan büyüleyici, saf, akıllı,cesur ve çok komik bir kadın olan Midge karakterinin menajeri hariç etrafındaki diğer tüm karakterler de Yahudi. Rachel Brosnahan sahnede ödülünü alıken dizinin Yahudi yapımcı/yazar/yönetmenine teşekkür etmeyi ihmal etmedi. Bu diziyi çekmek için bir kasaba insan gerektiğini ve bu kasabanın anaerkil bir şekilde Amy Sherman-Palladino tarafından yönetildiği sözleri salonda alkış tufanına yol açtı. 

Gecenin sunuculuğunu Asya kökenli Sandra Oh ile paylaşan Yahudi Andy Samberg, bol bol Yahudi kalıp yargılar içeren Mrs Maisel dizisi için esprili bir dille “Durun bu dizi antisemit olmasın” dedi. Sunucular Oh ve Samberg biri etnik biri dini açıdan ABD’de azınlık olmalarını tören boyunca malzeme olarak kullanmaktan geri kalmadılar.

 

 

“The Americans” adlı drama dizisi yapımcısı Yahudi Joe Weisberg’e son sezonunda ödül getirdi. Amerikalı kılığına girmiş iki KGB ajanının etrafında Soğuk Savaşı anlatan dizi son beş yıldır aday gösteriliyordu ancak altıncı sezonunda şeytanın bacağını kırdı.

Sosyal medyayı sallayan dövme

Siyahi aktris Regina King drama filmi kategorisinde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü alırken yaptığı konuşmada tüm projelerinde yarı yarıya kadın çalıştıracağını duyurdu ve tüm sektörlere aynısını yapma çağrısında bulundu. Bu esnada kolundaki üç İbranice harften oluşan dövme dikkat çekti. Yahudi geleneğine göre ‘Tanrı’nı 72 adı’ listesinde bu üç harf geçiyor ve koşulsuz sevgi anlamına geliyor. 

En İyi Şarkı: Shallow

Müzik piyasasında en çok adı geçen Yahudi söz yazarı ve prodüktör DJ  Marc Ronson, Lady Gaga’nın ‘A Star is Born’ adlı filmde seslendirdiği ‘Shallow’ şarkısı ile ‘En iyi Şarkı’ ödülünü diğer iki meslektaşı ile birlikte aldı.  

Gecede adı geçen Yahudiler

Drama film kategorisinde ‘En iyi Kadın Oyuncu’ ödülünü alan Glenn Close’un rol aldığı The Wife adlı filmin uyarlandığı kitabın yazarı Yahudi Meg Wolitzer.

2019 Cecil B. DeMille Ödülünü alırken Jeff Bridges, gerçek ustalar diye seslendiği Ethan ve Joel Coen kardeşlere, 1998 yapımı ‘The Big Lebowski’ filminde kendisine verdikleri ve o günden beri üzerine yapışan ikonik ‘The Dude’ rolü için teşekkür etti. 

 

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR