Anne Frank Sergisi Çanakkale Yolcusu

Frank – Günümüz İçin Bir Tarih’ sergisinin açılış töreni, 11 Ocak günü Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivinde gerçekleşecek. Sergi 12-31 Ocak tarihleri arasında sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

Toplum
3 Ocak 2019 Perşembe

1930 ile 1945 yılları arasındaki dönemi kapsayan, fotoğraflar ile Türkçe-İngilizce metinleri içeren ve 34 panelden oluşan sergi, Anne Frank’ın trajik yaşamını ele alırken, arka planda Nazi rejiminin yükselişi ve Holokost’a yol açan süreçler, Nazilerin başta Yahudiler olmak üzere milyonlarca insana yönelik gerçekleştirdiği zulüm ve bu dönemden çıkarılması gereken derslere odaklanmakta. Anne Frank’ın hatıra defterinden yapılan alıntılar ve Frank ailesinin fotoğrafları, ziyaretçilere bu trajik öyküyü anlamalarında rehberlik etmekte. Sergi, ön yargı, ırkçılık, aşırı milliyetçilik, zulüm, direniş, insan hakları ve demokrasi gibi temaları kişisel öyküler ve görgü tanıklıkları üzerinden aktarmakta.

Bu çerçevede orta ve lise öğrencileri ile gençler için zengin bir ders materyali niteliği taşıyan sergi, aynı zamanda yetişkinlere de hitap eden bir içeriğe sahip.

Birçok Avrupa ülkesinde de sergilenen sergiyi bugüne kadar 10 milyondan fazla kişi ziyaret etti.

Konuk konuşmacı F. Işıl Demirel

Sergi kapsamında 30 Ocak günü Çanakkale Kent Müzesi Toplantı Salonunda gerçekleşecek olan sohbette konuk konuşmacı F. Işıl Demirel ‘Anne Frank’ın Hayat Öyküsü Üzerinden II. Dünya Savaşı’nı Anlamak’ adlı bir sunum gerçekleştirecek.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR