Steven SpIelberg uyardı “Bugün bir soykırım gerçekleşme olasılığı Holokost dönemindekiyle aynı”

Sinema dünyasına damgasını vuran Holokost filmi ‘Schindler’in Listesi’ filminin Oscar ödüllü yönetmeni Steven Spielberg son röportajında, günümüzde nefretin bir soykırıma neden olma olasılığının Holokost dönemindekiyle aynı olduğu uyarısında bulundu.

Dünya
12 Aralık 2018 Çarşamba

Geçen hafta Amerikan NBC kanalında Lester Holt’a verdiği röportajda Steven Spielberg, Pittsburgh’taki Hayat Ağacı Sinagoguna yönelik gerçekleştirilen silahlı saldırının nefret dolu ideolojilerdeki artışa işaret ettiğini dile getirdi.

Schindler’in Listesi’nin vizyona girmesinin 25. yıldönümü nedeniyle gerçekleşen röportajda Spielberg, “Toplu nefret organize olduğunda, ideolojilere ve yöntemlere dönüştüğünde arkasından soykırım gelir. Bir önceki nesle göre bu olayı günümüzde çok daha ciddiye almalıyız” dedi. Schindler’in Listesi, 25. yıldönümü nedeniyle bazı sinema salonlarında yeniden gösterime girecek.

Spielberg sözlerine “Bugün filmin vizyona girdiği 1993 senesine göre çok daha fazla tehlike var” diye devam etti.

Film II. Dünya Savaşı zamanında binden fazla Yahudi’yi işe alarak hayatlarını kurtaran Alman iş adamı Oskar Schindler’in hikâyesini anlatıyor. Film, En İyi Film ve En İyi Yönetmen de dahil toplam yedi dalda Oscar Ödülü kazanmıştı.

Polonya’da çekilen film sonrasında Spielberg USC Şoa Vakfını kurmuştu. Vakıf, Holokost kurtulanlarıyla yapılan röportajları kameraya alarak bir tarih arşivi oluşturmayı hedefliyor. Vakıf tarafından bugüne kadar 55 binden fazla Holokost kurtulanı ve tanığı ile röportaj gerçekleştirildi.

Spielberg filmle ilgili olarak, “Bundan daha önemli başka bir film yapabileceğimi sanmıyorum. Bu yüzden de bu film benim daima en çok gurur duyacağım çalışmam olarak kalacak” dedi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR