Bet El Sinagogunda Cenk Rofe ile Hanuka kutlaması

Geleneksel olarak Caddebostan Bet El Sinagogunda kutlanan Hanuka Bayramı, bu yıl da bayramın ilk günü olan 2 Aralık Pazar günü, Hahambaşı Rav İsak Haleva, Rav Yeuda Adoni, Yahudi Toplumu Eş Başkanı İshak İbrahimzadeh, HİSVA (Hemdat İsrael Sinagogu Vakfı) Başkanı Eli Arditi, vakıf üyeleri, eski başkanlar ve beş yüz kişilik kalabalık bir topluluğun katılımı ile gerçekleşti.

Dora NİYEGO Toplum
5 Aralık 2018 Çarşamba

HİSVA üyeleri tarafından hazırlanan kutlama, Hahambaşı Rav İsak Haleva ve Rav Yeuda Adoni’nin birlikte Hanukiya’nın ilk mumunu yakmaları ile başladı. Mum yakılırken cemaat üyeleri hep birlikte Hanuka duasını okudu.

Ardından, Cenk Rofe dinleyicilere muhteşem bir müzik ziyafeti sundu. Müzik Prodüktörü İzzet Bana’nın katkısı ile hazırlanan ‘Cenk Rofe ve Orkestrası’, konserin tümünü İbranice şarkılardan oluşturdu. Son yıllarda cemaatimizin birçok faaliyetinde güzel sesiyle herkesi kendine hayran bırakan Cenk Rofe’nin konseri, ‘Phantom of the Opera’nın müziği eşliğinde seslendirdiği bir düğün şarkısı ile başladı. Ardından, ‘Şema İsrael’ ve düğünlerde damadın cam bardağı kırdığı sırada söylenen ‘İm Eşkahek’ parçalarını seslendirdi. Sırası ile ‘Adon Olam’, yeni bir şeye başlarken söylediğimiz ‘Şehiyanu’, ‘Şabat’, ‘Leha Dodi’, Kral David Ameleh’in bir şiirinin sözleri ile söylenen ‘Şirul Adonay’ ve ‘Amen’ konserin şarkılarından bazıları idi. ‘Yeruşalaim Şel Zahav’ şarkısını dinleyiciler, Cenk Rofe’ye coşkulu bir şekilde eşlik ederek söyledi. Bayramın önemini vurgulayan ‘Ocho Kandelikas’ şarkısından sonra, dinleyicilerin isteğini kırmadan tekrar sahneye gelen Cenk Rofe ve orkestrası, bu kez Judeo Espanyol lisanında söylenen ‘Adiyo’ şarkısını seslendirdi. Cenk Rofe, bayramın önemine değinerek, Hanuka ışıklarının hayatımızı aydınlatması temennisinde bulundu.

Hepimizin yakından tanıdığı cemaatimizin stand-up komedyeni Jojo Eskenazi, hazırladığı skeçleri ile tüm dinleyicileri gülmekten kırıp geçirdi. Eskenazi gösterisini, “Hepimiz Hanuka’nın mumları gibi birer mum olup etrafımıza ışık saçalım” sözleri ile bitirdi.

Her yıl, neşe içinde, bunun gibi güzel faaliyetlerin tekrarlanması dilek ve temennileri ile Hanuka kutlaması sona erdi.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR