Sonbahar Cilt Bakımı Zamanı

Sağlık
21 Kasım 2018 Çarşamba

Yaz aylarında deniz ve güneş tatili nedeni ile ciltte yaşlanma, kılcal damarların belirginleşmesi, güneş lekeleri problemleri gözlenir. Fakat endişelenmeye gerek yok. Ciltte oluşan hasarlar doğru şekilde analiz edildiğinde bu gibi cilt problemlerinden kurtulabilmeniz mümkün olabiliyor. Yaz aylarının yüksek sıcaklıklarına ve güneşin cildi kurutan etkilerine karşılık olarak vücut derisi bir savunma geliştirir ve aşırı terler. Bu durum da deride yağ üretiminin hızlanmasına neden olur. Eğer cilt temizliği doğru şekilde yapılmaz, cilt iyi nemlendirilmez ve yanlış kozmetik ürünler kullanılırsa deri gözenekleri kapanabilir, sonrasında da yağ butonları oluşabilir. Bu durumların önüne geçebilmek için profesyonel bir cilt temizliği şarttır. Düzenli olarak yapılacak cilt temizliği ve bakımı, derinin nem dengesinin korunmasına yardımcı olur.

Herkesin ayda en az bir kere yaptırması gereken cilt bakım uygulamaları, cildin ihtiyacı olan temizlik ve beslenmeyi sağlar. Böylelikle temiz ve parlak bir cilt elde edilirken yaşlanma da geciktirilmiş olur.

Cilt analizi sonrası cilt tipi belirlenir. Belirlenen cilt tipine kullanılacak profesyonel kozmetik ürünler seçilir. Sonrasındaki cilt bakımı aşamaları da aşağıdaki gibidir:

λ Cilt uygun temizleyiciler (süt, jel, vs.) kullanılarak temizlenir.

λ Cildi ölü hücrelerden arındırıp, hücre yenilenmesini aktive etmek için peeling uygulaması yapılır.

λ Cildin gözeneklerini açmak için aquagel sürülerek buhar uygulanır.

λ Ciltteki siyah noktalar (komedonlar) vakum veya trikomedon ile temizlenir.

λ Temizleme işleminden sonra 3 dakika kadar yüksek frekans uygulanarak cilt dezenfekte edilir.

λ Cilt tipine ve ihtiyacına göre uygun serum ve ampüller, iyontoferez ile cilde uygulanır.

λ Cilt tipine göre belirlenen maske cilde uygulanır.

λ Uygulanan maske temizlenir, tonik ile gözenekler sıkılaştırılır ve son olarak nemlendirici krem ile cilt rahatlatılır.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR