Arjantin’de Hizbullah terörü son anda nasıl engellendi?

Arjantin’de polis Yahudi hedeflerine eylem hazırlığı yapan iki kardeş ve bir akrabalarını Buenos Aires’te tutukladı.

Dünya
20 Kasım 2018 Salı

Hizbullah bağlantılı olduğu belirtilen üç şüphelinin saklandığı evde yapılan aramada onlarca silah, cephane ve patlayıcı yapımında kullanılan kimyasallar bulundu.  Her üç şüpheli de yapılan sorgulamalarında Yahudi  cemaati binalarına karşı saldırı planı yaptıklarını itiraf etti.

Evde ayrıca şüphelilerin sözde başka görevlerle Arjantin’de bulunduklarını gösteren sahte Arapça belgeler ve Hizbullah bayrakları bulundu. 

Times of Israel haber sitesi, Arjantin polisine söz konusu istihbaratı Mossad’ın verdiğini yazdı. 1994 yılında Buenos Aires’teki Yahudi merkezi AMIA’ya yapılan bombalı saldırıda 85 kişi ölmüş, saldırının İran tarafından organize edildiği ortaya çıkmıştı.   

Bu yılın başında da Arjantin polisi Hizbullah bağlantılı sözde bir yardım kuruluşunun aslında terörü finanse ettiğini, Brezilya ve Paraguay’da şubeleri olduğunu ortaya çıkarmıştı.

İsrailli yetkililer Mossad’ın sadece İsrail hedeflerine yapılan potansiyel saldırı planlarını ortaya çıkarmadığını, görevinin İsrail’in tüm müttefiklerine bilgi sağlamak olduğunu belirtiyor. Ekim ayında da, Danimarka’da polis, Tahran rejimine muhalif üç İranlı’ya karşı suikast girişimini son anda engellemişti.

 

 

 

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR