Bugün 15 Kasım: Sinagog saldırıları kurbanlarını anıyoruz

15 Kasım 2003’te İstanbul’da Yahudi cemaatinin iki büyük sinagogu; Neve Şalom ve Şişli Beth Israel’e bombalı kamyonlarla yapılan saldırıda saldırganlar dahil 28 kişi ölmüş, 300’den fazla kişi yaralanmıştı.

Toplum
15 Kasım 2018 Perşembe

Olaydan birkaç gün sonra ise İngiltere İstanbul Konsolosluğu ve Levent’teki HSBC Bank Genel Müdürlüğüne yapılan iki bombalı saldırıda ise 31 kişi ölmüş 400’den fazla kişi yaralanmıştı.  Eylemleri radikal terörist örgüt El Kaide üstlenmiş, Türk güvenlik güçleri şubat 2004’te eylemi yapanları kanun önüne getirmeyi başarmıştı. 

Yataklık edenlerle 76 şüpheliye  ulaşan dava süreci sonunda Nisan 2007’de 7 kişi müebbet hapse mahkum olurken 48 kişi çeşitli sürelerde hapis cezasına çarptırıldı. Örgütün üst düzey yöneticilerinden olduğu öne sürülen ve saldırılar sonrasında Irak’a kaçan bazı isimler burada ölürken, bir kısmı ülkedeki güvenlik güçlerince tutuklandı.

Yargıtay’ın davada alınan kararları bazı sanıklar yönünden bozması sebebiyle yeniden yapılan yargılama sonrasında ise, 16 sanık hakkında çeşitli kademelerde hapis cezalarına hükmedildi.

Saldırının 15'inci yıl dönümü dolayısı ile  saat 09.23'te Şişhane’deki Barış Anıtı önünde tören yapıldı. 

Törene, CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, CHP İstanbul Başkanı Canan Kaftancıoğlu, ve kurbanların yakınları katıldı. Hayatını kaybedenler için anıtın önünde saygı duruşunda bulunulduktan sonra İstiklal Marşı okundu.

 

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR