İspanya, ABD’li hispaniklerin de gözdesi oldu

İspanya’nın 2015 yılında çıkardığı ardından Portekiz’in de benzer bir kanun ile takip ettiği geri dönüş yasaları, Sefarad Yahudileri dışında ABD’de yaşayan ve ırkçılık baskısından şikayet eden hispaniklerin de gözdesi oldu.

Dünya
12 Kasım 2018 Pazartesi

İspanya ve Portekiz’in Ortaçağ’da uyguladıkları Engizisyon ile ülkeden kovulan Yahudiler için çıkardığı geri dönüş yasasına binlerce İspanyol kökenli Güney Amerikalı da başvuruyor.

Her iki devletin de çıkardığı geri dönüş yasalarında şart olarak Yahudi olmak aranmıyor, asıl önemli olan başvuru sahibinin atalarının İber Yarımadası kökenini ispat etmesi.

Her ne kadar Portekiz’de Sefarad Yahudisi asıllı başvuru sahibinin belgeleri yerel Yahudi cemaatinin onayına bırakılmış olsa da, bu sadece Yahudi asıllılar için bir onay yöntemi.  Örneğin İspanya Yahudi Cemaatleri Birliği (FCJE)  internet sitesinde  başvuru sahiplerinin Yahudi olmaları gerekmediğini açıkça belirtiyor.

İsrailli ve İspanyol hukukçulara göre, Engizisyon sırasında sadece Yahudiler değil Katolik inancına karşı gelen, Yahudiler ile bir şekilde aile bağı olan,  binlerce farklı inançlı insan da kovuldu. Dolayısı ile kanun uygulamada atalarının kovulmuş olmasını esas alıyor.  

New York Times gazetesinde çıkan bir yazıda Amerika’da  gittikçe daha çok Hispanik kökenli kişinin İspanya vatandaşlığına başvurduğu belirtildi.  Gazete bu trendi, bazılarının ABD’de resmi statüsü bile tartışma konusu olan Hispaniklerin, Avrupa’ya göç etmek için bir girişimi olarak yorumluyor.  Gazete, Trump rejiminin Hispanikler konusundaki sert politikasının da bu trende etkisi olduğuna dikkat çekiyor.

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR