Sıcak Hava Balonu

Çocuk-Aile
31 Ekim 2018 Çarşamba

Vivet Pitelon Sparkes

 

Bu haftaki okul ders planlarımı, bilgisayarda oturmuş yazıyorken, küçük oğlum Adam koşarak yanıma geldi. “Anne bana bir poşet, biraz ip ve yapıştırıcı bant verir misin?” dedi. “Ne yapacaksın oğlum, ödev için mi bunlar” diye sordum, gülen gözleri parladı. “Yapıp geliyorum” dedi.

Çok kısa bir süre sonra Adam bana yine seslendi, “Anne bana fön makinesini verir misin, lütfen?”

Meraklanmaya başlamıştım, acaba Adam neler yapıyordu. Öğretmeninin bu hafta ona, okuma takip listesi verdiğini hatırladım birden. Listeye bakıp okuduğu kitapların isimlerine bakınca sürprizin ne olduğunu anladım. Adam’ın severek okuduğu bir hikâyede, çocuk sıcak hava balonuyla seyahat ediyordu. Adam sıcak hava balonu yapmaya karar vermişti. Hayal gücünü canlandıran bu hikâye, bu balonun gerçekte nasıl havalandığını anlaması için onu harekete geçirmişti.

İşte, STEAM eğitim modeli bilgilerin, sağ ile sol beyin arasında bağlantı kurmasını sağlayan yöntemlerin birleşmesinden oluşur. Adam da okuduğu kitapta sıcak hava balonuna rastladı. Bu, başka bir konuyu da içerebilirdi, önemli olan çocuklarımızın yanında her zaman severek okuyacakları kitaplar bulundurmamız. Çocuğumuzun hayal gücünün, ne zaman tetikleneceğini bilemeyiz. Merak uyandıracak bilimsel kitaplar, çocuk hikâyeleri, hatta evrensel masallar yanıbaşımızda bulunan en güvenilir dostlarımız kitaplar sayesinde, onların hayalgüçlerini zenginleştirmelerini sağlayabilir.

Kitaplardan edinilen bilgiler, çocukların beynindeki küçük ses ile hayat bulur. Yorum yapmaları, onlara mantıklı gelen olayları deneyimlemeye çalışmaları, anlayamadıkları bölümleri derinlemesine araştırma hissi, biz çocuklarımıza aşılayabileceğimiz en güzel hediyelerdendir.

İlerleyen yıllarda yeni oluşacak mesleklere, bu gibi çalışmaları çocuk yaşta yaparak hazırlanan çocuklarımız, bizleri daha da ileriye taşıyacaklardır. Hayalgücü sonsuz olan bireyin önünde, hiçbir engel olamaz.

 

SICAK HAVA BALONU

Gerekli malzemeler:

Herhangi bir market poşeti

İp

Cetvel

Makas

Yapıştırıcı bant

Delgeç

Hafif oyuncak veya minyatür sepet

Fön makinesi

Yapılışı

Poşetinizin tutma bölümünde 4 adet eşit uzaklıkta delik açınız.

Makas yardımıyla ipinizi 4 eşit uzunlukta kesiniz.

Hazırlamış olduğunuz deliklerden eşit uzunluktaki ipleri geçiriniz.

İplerin çıkış noktasını yapıştırıcı bant ile sağlamlaştırınız.

İplerin sarılan ucuna dilediğiniz hafif bir oyuncağı bağlayabilirsiniz.

Poşetinizi açıp fön makinesinin üstüne koyunuz.

Fön makinesini çalıştırıp hava ile sıcak hava balonunuzun uçmasını deneyimleyiniz.

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR