Kalıcı makyaj ve mikropigmentasyon

Sağlık
3 Ekim 2018 Çarşamba

Kalıcı makyaj tenimize renk veren pigmentlerin, cildin üzerine yerleştirilmesi işlemidir. Tek kullanımlık iğnesi olan, bu işleme uygun bir cihaz yardımıyla, bitki pigmentlerinin ve türlü minerallerin birleşiminden elde edilen mikro pigmentlerin deri yüzeyinin hemen altına enjekte edilmesiyle sağlanır. Anestezi kremi yardımıyla cilde uygulandığı için genellikle acı hissi yoktur ya da rahat tahammül seviyesindedir. İlk işlemden yaklaşık dört ile altı hafta içinde uygulanacak bir rötuş işlemi ile tüm uygulama iki seferde tamamlanır. Kalıcılığı altı ay ile iki senedir. Bu süre kişinin yaşı, cilt yapısı ve cilt yenilenme hızı ile bağlantılı olarak kişiden kişiye değişiklik gösterir.

 

KAŞ UYGULAMASI

Bazı insanların kaşları düşüktür. Bu tip kaşlar yüze acıklı ve bezgin bir ifade verir. Bazen de kaşlar seyrekleşir veya dökülür. Kaza veya ameliyat sonucunda oluşan yara izleri kaşları şekilsiz bir hale getirebilir.

 Tüm bunlar ve benzeri durumlarda, kaşlara kalıcı makyaj uygulanması, sorunları büyük ölçüde giderir. Öte yandan, olgun insanlarda kaşları hafifçe yükseltmek yüze daha genç bir ifade verir.

Kalıcı makyaj için doğal kaş rengine uygun renkte pigmentler kullanılır. Kaş makyajlarında siyah rengin kullanılması tercih edilmez. Siyah zamanla gri bir renk alır ve doğallıktan uzaklaşır. Cilt rengine göre seçilen kahverenginin farklı tonları çok başarılı sonuçlar verir.

Kalıcı makyaj kaşları yükseltmek veya şekil değiştirmek amacıyla yapılıyorsa, abartılı modellerden kaçınmak gerekir. Bu makyajı daha sonra değiştirmek veya yakışacak, sonradan pişman olmayacağınız doğal bir kaş yaptırmaktır

 EYELİNER

Kalıcı eyeliner kalemle yapılan sürmeler kadar kalın ve koyu olmaz. Cildin içinde kalan pigmentler soluk bir çizgi oluşturur ve gözleri belirginleştirir.

Eyelinerda muhtelif renkler kullanılabilir. Renk seçerken, uzmanınızın deneyim ve öngörüsüne kulak vermelisiniz. Normal eyeliner veya göz kalemiyle sürülen boyalar cildin yüzeyinde olduğu için parlak ve çok koyu görünür.

Kalıcı makyajda, pigmentler cildin içinde kaldığından, sürmenin rengi daha mat ve daha soluk bir siyahlıkta olur. Bu pastel gölge veya sürme, kirpikleri az yahut seyrelmiş olan gözlerin ifadesini çok geliştirir.

DUDAK KONTÜRÜ

Dudakların çevresine yapılacak ince bir kontür, dudakları daha dolgun gösterir, hatlarını belirginleştirir ve çevresindeki kırışıklıkları kamufle eder.

Dudak çerçevesi için renk seçimini uzmanla birlikte yapmalısınız. Genellikle doğal dudak renginden yarım ton koyu bir kontür uygun olur. Böylece kusurlar örtülürken, doğallığın korunması ve dudakların ruj sürülmediği zamanlarda bile dolgun görünmesi sağlanır. Dudakta renk boşlukları veya yara izi olduğunda, kalıcı makyaj mükemmel bir kamuflaj yaratır.

KALICI MAKYAJI KİMLERE ÖNEREBİLİRİZ? 

Kaş yapısı bütünlük sergilemeyen, bozuk kaş yapısına sahip olanlar

Yüzlerinde asimetri bulunanlar

Elleri titreyen, bu sebeple rahat makyaj yapamayanlar

Çok açık kıl rengine sahip sarışın ve kızıllar

Gözleri ve dudakları daha belirgin olsun isteyenler

Yoğun ajandası olan, makyaj için uzun süre vakit ayıramayanlar

Hassas göz yapısı sebebiyle göz makyajı yapamayanlar

Kozmetik ürünlere alerjisi olanlar

Sporcular

Sürekli duş alan ve her gün yüzenler

Kaza sonucu yüzünde, özellikle dudaklarında, pigment kaybı olanlar.

 

 

KALICI MAKYAJIN AVANTAJLARI NELERDİR?

Kalıcı makyaj parlak ve yüzeysel görünen normal makyaja oranla daha doğal görünür. Makyajı tazeleme yenileme  ekleme gerekmez. Zaman ve para tasarrufu sağlar. Kaş - göz çizgisi veya dudaklarda doğal cilt renginizle uyumlu etkiler yaratılabileceği gibi bazı ufak kusurlar kapatılabilir veya şekil bozuklukları giderilebilir. Daha düzgün bakımlı ve genç bir görünüm elde edilebilir.

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR