OR Ahayim Hastanesinde Medikal Estetik Ve Kozmetik Kliniği

Or Ahayim Hastanesinde açılan medikal estetik ve kozmetik kliniğini yöneten Dermatoloji Uz. Dr. Orkhan Bairamov’a klinikte ne tür hizmetler verildiğini ve estetik konularında merak ettiklerimizi sorduk.

Sağlık
3 Ekim 2018 Çarşamba

Eti Varon


Medikal estetik ve kozmetik alanında ne tür hizmetler veriyorsunuz?

Botoks, dolgu, prp, mezoterapi uygulamalarının yanı sıra artık lazer epilasyon, bölgesel incelme, selülit tedavisi, ameliyatsız cilt gençleştirme, anti-aging cilt bakımları, leke ve akne tedavisi, medikal el ve ayak bakımı, kalıcı makyaj, dövme silme gibi pek çok alanda hizmet veriyoruz.

Lazer epilasyon hizmetiniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Lazer epilasyon hizmetimizin en önemli unsuru dermatoloji doktoru gözetiminde uzman estetisyenlerimiz tarafından yapılmasıdır. Lazer epilasyonun güvenilir hijyenik bir ortamda yapılır. İşlem zamanı uygun doz uygulanmalı zira yüksek doz uygulamalarında ciltte hafif yanıklar gelişebiliyor ve arkasında geçici açık veya kahverengi leke bırakabiliyor. Bunlara dikkat edilmesi çok önemli. Lazer epilasyon hizmetimiz 755 nm dalga uzunluğunda ışık üreten lazer sistemleridir. Bu dalgalar deriden kolayca geçerek kıl köklerinde melanin pigmenti tarafından emilir ve böylece kıl köklerinde termal hasar oluşturarak dökülmeye neden olur. Açık tenli ve koyu kalın tüyleri olan kişilerde kullanılan lazer sistemleridir.

Bölgesel yağlanma ve selülit pek çok bayanın ortak sorunu. Bu konuda neler yapıyorsunuz?

Zayıflama ve selülit konusunda doğru bilgi, doğru merkez ve doğru yöntem bir araya gelmeden ve en önemlisi bunlar doğru hasta ile buluşmadan sonuç elde edilemez. En çok uygulanan bölgeler; bacak, iç bacak, karın, basen bölgeleridir.  Radyofrekans  sayesinde kollajen sentezini hızlandırıp cildin daha sıkı görünmesini sağlamakta. Ayrıca diğer çok kullanılan alanlardan biri de liposuction ameliyatları sonrasıdır. Yapılan bölgedeki ödemi atmak amaçlanır.

Vakumlu bir terapidir ve bu vakumlu terapi  yöntemi sayesinde yağ hücrelerine radyo frekansın daha iyi iletilmesini sağlar. Vücudumuzda bulunan ödemin azaltılmasına yardımcı olur. Doğumdan sonra oluşan sarkmaları sıkılaştırıcıdır ancak doğumdan iki ay sonra bu işlem yaptırılabilir.

 Bölgesel yağlanma ve selülit cihazlarımızla yağ, kas, bağ dokularını çalıştırarak vücutta incelme, sıkılaştırma ve cilt elastikiyetinin sağlanması sayesinde artık daha sıkı, şekilli, fit bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Ameliyat olmaktan çekinen hastalar için uygulanan ameliyatsız yüz germe, cilt gençleştirme işlemleri nelerdir?

Ultraformer (HİFU) ciltte sıkılaşma ve gerilme yaparak deri sarkmalarında kullanılan bir sistemdir. Bu sistemde yüksek şiddetli fokuslu ultrason (HİFU) teknolojisi kullanılarak deride olan kollajen ve elastin üretimi uyarılır. Böylece boyun ve yüzdeki sarkmalarda toparlanma sağlar.

Bu uygulama ameliyat olmak istemeyen hastalar için ideal bir işlemdir. Cerrahi bir müdahale değildir ve ağrısı yok denecek kadar az olduğu için anestezi gerektirmez. İşlemde hastalar uygulama yapılan alanda sadece karıncalanma hissederler.

Özellikle yüz ve boyunda oluşmuş sarkmalarda kullanılır. Yanaklar, yüz konturlarını belirginleştirme, gıdı sarkması, kaşları kaldırma, gözaltı torbalarında ve çizgileri hafifletmek için uygulanabilir.

İşlem ne kadar sürer?

İşlem süresi genelde uygulanan bölgeye göre değişmekle beraber 30-60 dakika sürer. Uygulama sonrasında hastalar iş ve sosyal yaşamlarına devam edebilirler. 

Uygulamanın genelde birçok hastada bir seans olarak yapılması yeterlidir. İleri derece deri sarkması olan kişilerde ikinci seans gerekebilir. İşlemin hemen sonrasında hastalar yüzde hafif lifting artışı hissederler. Bir ay sonrasında bu etki belirginleşmeye başlar ve 2-3 ayın sonunda en etkili haline gelir.

Botoks ve dolgu uygulamaları konusunda bilgi verebilir misiniz?

Botoks tıp dünyasında ilk defa şaşılık tedavisinde kullanılmakla beraber günümüzde yüz ve boyun derisinde olan kırışıkların giderilmesinde ve oluşmasını engellemek için kullanılmakta. Genelde yüzde en sık alın, kaş arası, göz kenarları, burun, üst dudak kırışıklarının hafifletilmesi için kullanılır. Bunun yanı sıra avuç ve koltukaltı aşırı terleme tedavisinde, migren gibi bazı nörolojik hastalıklarda sıklıkla tercih edilir.  Dolgu uygulaması yüzde zamanla oluşan ince ve derin çizgilerin doldurulması ve yüzün şekillendirilmesi için kullanılır. Genelde yüz derisinin yapısında olan ve yüze hacım veren hiyaluronik asit, kollajen, lipit tabakası zamanla azalır. Bu süreci takiben yüzde kuruluk, sarkmalar oluşur. Bunun yanı sıra sıklıkla mimik kaslarını kullanan kişilerde deride kalıcı çizgiler ortaya çıkar. Bu çizgiler sıklıkla hiyaluronik asit içerikli dolgularla tedavi edilmektedir.

Uygulama öncesinde işlem yapılacak bölgeye lokal anestezik krem sürülür ve 20-30 dakika bekledikten sonra aseptik solüsyonla temizlenir. Dolgu maddesi iğne veya kanül yardımı ile uygulanır. Uygulanacak dolgu miktarı hastaya göre, çizgilerin boyutuna, derinliğine göre değişir. İşlem yaklaşık 15-30 dakika sürer.

Nerelerde kullanılır?

Elmacık kemiklerini belirginleştirmek için;

Gözaltı morluklar ve çökmeler için;

Nazolabial olukları (burun kanatlarından ağız kenarlarına) düzeltmek için;

Dudaklarda olan asimetriyi düzeltmek ve hacım vermek için;

Derin akne ve yara izlerini gidermek için;

Burun ucunu kaldırmak için…

Cilt bakımı uygulamalarınız nelerdir?

Cilt bakımı uygulamamız temizleme işlemini yaparken aynı zamanda cilt problemlerine de cevap veren anti aging bir cilt yenileme sistemidir. İşlem sonrasında cildimiz ölü hücrelerden nazikçe arınmış ihtiyacı olan neme antioksidanlara peptidlere kavuşmuş kısacası yenilenmiş olur normal cilt bakımlarının aksine siyah nokta sıkma işlemine bağlı gelişen kızarıklık, yanma, batma, soyulma ve bakım sonrası pullanma gibi yan etkiler gelişmez. Cilt temizleme işlemini yaparken aynı zamanda cilt problemlerine de cevap veren anti aging bir cilt yenileme sistemidir.

Etki süresi ne kadardır?

Bizim sıklıkla kullandığımız hiyaluronik asit içerikli dolgularda bu süre 6 -12 aydır. Bu süre kişiden kişiye, uygulanan dolgu markasına ve miktarına göre değişebilir. Yarım kalıcı ve kalıcı dolgularda bu süre daha uzundur.

Mezoterapi ve son dönem ismini sıklıkla duyduğumuz PRP tedavisi nedir?

Mezoterapi tedavisinde ilaçlar küçük miktarda karıştırılarak oluşturulan kokteyller deri içine veya altına enjekte edilir. Bunun için hiyaluronik asit, aminoasitler, B grubu vitaminler, vitamin A, vitamin C, nükleik asitler, glutatyon ve benzeri ilaçlar kullanılır. Yüz mezoterapisi (mezolift) ve saçlı deri mezoterapisi sıklıkla kullandığımız uygulamalardır. Yüz tedavisinde özellikle yüzdeki yorgunluk, elastiklik kaybı, kuruluk giderilir. Bunun dışında leke tedavisinde ve yüzdeki akne izlerini azaltmak için de sıklıkla kullanılmaktadır.  Saç dökülmelerinde de PRP işlemi ile kombinasyonlar da etkili bir seçenektir. Sıklığı ve uygulama sayısı hastaya göre değişmekle genelde haftada iki kez uygulanır. Yan etkileri yok denecek kadar azdır.

PRP tedavisi benzer amaçlarla sıklıkla kullanılmaktadır. Bu tedavide hastanın kendi kanı kullanılarak trombosit ( platelet ) denen hücreler yoğunlaştırılır. Sonrasında cilt içine ve cilt altına enjekte edilir. Hastanın kendi kanı kullanıldığı için her hangi bir alerjik reaksiyon gözlenmez. Uygulama süresi yaklaşık 20-30 dakika sürer. İşlem sıklığı hastaya göre değişmekle beraber 2 -4 haftada bir olarak belirlenir. Genelde mezoterapi tedavisi ile kombinasyonlar daha etkili olmaktadır. Yanıtın kalıcı ve uzun süreli olması için sonrasında yılda birkaç kez bu tedaviler devam edilebilir.

 

Medikal el ve ayak sağlığı bakım ünitenizde neler yapıyorsunuz?

Ayaklar, ayak tırnakları, ayaktaki deformasyonlar, batıklar ve nasırlar itina ile dermatoloji uzmanı gözetiminde podoloji uzmanı tarafından bakımı yapılır, özellikle bu pedikür sağlığı açısından önemlidir. El ve ayak bakımında hijyenik ortam yoksa ya da eğer bakım yapılan aletler yeterince sterilize edilmezse pek çok hastalık ve mikrobun habercisi olur. Bu işlemlerin hastane ortamında uzman kişilerce yapılması ve uygun sterilizasyonu sağlanmış aletlerin kullanılması riskleri minimum düzeye indirir.

Kliniğinizde ayrıca dövme silme işlemi de yapıyorsunuz.

Evet. Ayrıca vücudunuzda artık bulunmasını istemediğiniz dövmeler Q-Switched dövme silme cihazıyla dövmenin büyüklüğüne, rengine bağlı olarak cilt yüzeyine zarar vermeden hijyenik koşullarda iki ya da daha fazla seanslarla silinmekte.

 

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR