Simhat Tora

Sukot Bayramı başlangıcından sonra dokuzuncu güne denk gelen ve İsrail’de Şemini Hag Atseret’le aynı gün, diasporada ise ayrı günde kutlanan Simhat Tora Bayramı bu yıl 1 Ekim Pazartesi akşamı ve 2 Ekim Salı sabah ı kutlanıyor.

Nazlı DOENYAS Kavram
1 Ekim 2018 Pazartesi

 

Simhat Tora- Tora Sevinci

Bir yılda okunan Tora döngüsünün tamamlandığı ve yeni döngünün başladığı Simhat Tora, neşeli, sevgi dolu, bağlılık dolu, coşku ile dans edilen çok mutlu bir gündür. Bu mutluluğun birçok nedeninden bazıları:

Roş Aşana-Yom Kipur-Sukot-Oşana Raba-Şemini Hag Atseret bayramlarındaki yoğun iç hesaplaşmalardan sonra, kendi saf benliğimize, içimizdeki Tanrısallığa, Tora’ya dönüşün sevincini yaşarız.

Tora, ruhumuzun zenginliğini ve potansiyelimizi keşfedebilmemiz, benliğimizin içindeki karışıklıkları çözebilmemiz, benliğimizin derinliklerine dalabilmemiz için gerekli anahtarı bize sağlar.

Kişi, kendini, etrafındakileri, hayatı, Tora ile yeniden keşfetmenin sevincini yaşar. Tora’nın Yetmiş Yüzü- Şivim Panim LaTora, ona aynı olaylara farklı açılardan bakabilmenin, geçmişte yaşanmış olayları bile farklı yorumlayabilmenin yolunu açar. Kişi, bu şekilde geçmişi bile değiştirebilmenin mümkün olduğunu idrak eder.

Bir yoruma göre Simhat Tora, Yom Kipur’dan on üç gün sonra kutlanır, çünkü Tanrı’nın On Üç Merhamet Özelliği, bu dönemde (Teşuva yaptığı takdirde) insanın ruhunu arındırmış olur. Böylece Simhat Tora’da affedilişin sevinci yaşanır. (“Aşem, Aşem, Tanrı, Merhametli, Lütufkâr, Öfkesini Geciktiren, İyilikte Cömert, Gerçek, İyilikleri bin nesil için hatırda tutar, bile bile, kasıtlı işlenen günahları ve dikkatsizlikle işlenen günahları affeder, temizler.”)

Başka bir yoruma göre, bir yıllık döngü tamamlandığı zaman, eğer Tora’yı hakkını vererek, hazmederek, üzerine düşünerek, gerçek hayatla bağdaştırarak öğreniyorsak, her sene Tora’nın bir seviyesini daha anlamış oluruz ve bir üst seviyesini de anlamaya hazır oluruz. Tora’yı, artık daha ileri düzey bir anlayışla okuyup öğrenebilme imkânının heyecanı ve sevincini yaşarız.

Simhat Tora, sadece bizim Tora ile sevinmemizi değil, Tora’nın da bizimle birlikte sevinmesini ifade eder.

Tora, Yahudilerin onu kabul etmesinden dolayı sevinir.

Tora, Yahudilere veriliş sebebi olan, insanın yüceltilerek, manevi bir varlık haline getirilmesini, Yahudilerin dünyaya maneviyat getirmeleri amacına hizmet ettiklerini görünce sevinir.

Tora, Yahudilerin onunla dans ederken, onun sadık çocukları olacaklarını, O’nun kanunlarının koruyucuları olacaklarını ifade ettikleri için sevinir.

Tora döngüsü

Simhat Tora’da, Tora’nın Beş Kitabının sonuncusu olan Devarim Kitabı’nın son peraşasını (Vezot Aberaha) okuduktan sonra, 54 peraşadan oluşan bir yıllık döngü tamamlanır ve hiç ara vermeden, tekrar Bereşit Kitabının ilk peraşası ( Bereşit) okunmaya başlanır.

 Bu şekilde Tora okumanın hiç aralıksız, sürekli bir döngü olduğu ve Tora’sız yaşayamayacağımız gerçeği vurgulanır.

Simhat Tora Damatları

Tora’nın son bölümü- Vezot Aberaha’yı okumak üzere çağrılan kişi Hatan Mesayem-Tamamlayan Damat veya Hatan Tora-Tora’nın Damadı adıyla anılır. Tora’nın ilk bölümü-Bereşit’i okumak üzere çağrılan kişi-Hatan Bereşit- Başlangıç Damadı, ikisinin arasında çağrılan da Hatan Meona olarak adlandırılır.

Simhat Tora kutlamaları

Akşam duası ‘Arvit’ bitişinde (Bu sene 1 Ekim Pazartesi akşamı) yapılan kutlamalarda, sinagogdaki bütün Sefer Tora’lar çıkarılır, Teva’nın etrafında yedi tur atılır, İsrailoğullarının yedi lideri Avraam, Yitshak, Yaakov, Moşe, Aaron, David ve Şlomo’nun hatırına bizleri hatırlaması için Tanrı’ya dua edilir. Sefer Tora’lar omuzlarda taşınır, sinagogun içinde dolaştırılır, şarkılar söylenir, bayram coşku ve neşeyle kutlanır.

Bu sene 2 Ekim Salı sabahı Simhat Tora kutlamalarına devam edilir. Sabah duasında sinagogdaki her erkek, Tora okunuşuna çağrılır.

Şemini Hag Atseret- Simhat Tora Felsefesi ve Videolar için: http://www.sevivon.com/index.php?option=com_content&task=view&id=1138&Itemid=33

 

 

 

 

Önemli Not: Yazıda kısa bir özet olarak verilmiş olan bilgiler, okuyucuya bu konular hakkında fikir vermek amacıyla Every Person’s Guide to Sukkot, Shemini Atzeret and Simchat Torah, Succos-It’s Significance, Laws and Prayers, Twerski on Machzor, A Spiritual Guide to the High Holidays, The Hoshana Prayers, Gateway o Judaism, The Jewish Book of Why, El Gid para El Pratikante (Gözlem) kitaplarından ve www.chabad.orgwww.jewfaq.org, www.askmoses.comwww.meaningfullife.com, www.torahtots.com sitelerinden derlenerek hazırlanmıştır. Cemaatlerin farklı gelenekleri ve uygulamaları olabildiği için özel günler ve uygulamalar hakkında en doğru ve detaylı bilgiler için, cemaatin kendi Rabi’lerine başvurması gerekir.

*Katkıları için Rav İzak Peres’e teşekkür ederiz. 


Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR