Fransa’da İmam’a Yahudi düşmanlığı suçlaması

Fransa’da savcılık Yahudi düşmanlığı yaptığı iddiası ile bir imam hakkında soruşturma başlattı.

Dünya 1 yorum
28 Eylül 2018 Cuma

Salı günü Fransa’nın Toulouse şehrinde Muhammet Tatai hakkında açılan soruşturmada savcılık şüphelinin 2017 yılında  camide yaptığı konuşmalardaki  bazı ifadeleri inceliyor.

 Tanıkların ifadesine göre İmam Tatai cemaate yaptığı konuşmalarda Yahudiler aleyhinde sözler sarf etmiş ve İsrail’in yakında yok olacağını ima eden ifadeler kullanmıştı.

JTA yayın kuruluşunun yazdığına göre, İmam Tatai’nin aralık 2017’de yaptığı konuşmada bazı İslami kaynakları referans olarak göstererek “Kıyamette tüm Müslümanlar tüm Yahudileri öldürecek” ifadesini telaffuz etmiş.  Geçtiğimiz temmuz ayında da Fransa Bnei Brith Yahudi kuruluşu da İmam’ı Twitter hesabından kınamıştı.   

Kınamanın sebebi, İmam’ın  Yahudiler hakkında Arap ülkelerinde çoğu zaman dile getirilen bazı komplo teorilerini  cemaati ile paylaşmış olması idi.   İmam’ın savcılık konusu olan konuşmasında ayrıca, İsrail’in 76 yıldan daha uzun ömürlü olmayacağı, Başbakan Netanyahu’nun bu konuyu düşündüğü gibi komplo teorileri olduğu da gelen haberler arasında.  Söz konusu konuşmaların bazıları 2017 aralık ayında The Middle East Media Research kuruluşu tarafından tercüme edilerek internette yayınlanmıştı. 

Nefret söylemi yaymak konusunda aleyhinde soruşturma açılan İmam Tatati aynı zamanda toplumda farklı kültürlerde diyaloğu arttırmak için çalışan CCD kuruluşunun da başkanı.

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR