İsrail Latakia’da İran roket fabrikasını yok etmiş

Moskova ile Kudüs arasında Suriye’nin yanlışlıkla vurduğu gözlem uçağı krizi devam ededursun, İsrail aynı gün Latakia’da bombaladığı İran üssünün uydu fotoğraflarını yayınladı.

Dünya
25 Eylül 2018 Salı

Buna ek olarak basına verilen diğer bir fotoğrafta ise Şam Uluslararası Havaalanında hava bombardımanı ile parçalanmış bir Boeing  747 uçağı görülüyor. Haberi veren Yedioth Aharonot gazetesi uçağın İran Devrim Muhafızlarının çalıştırdığı FarsAir Qeshm Hava Yollarına ait olduğunu bildirdi. 

Öte yandan Rus Dışişleri ise İsrail’in uluslararası basına doğru bilgiler vermediğini, daha en baştan İsrail saldırısının düzenlendiği 17 Eylül’de Rus Hava Kuvvetlerine yanlış bilgi verdiğini iddia ediyor.  Ruslara göre İsrail saldırının yapılacağı yeri Rus Hava Kuvvetlerine bilerek yanlış olarak verdi. 

Ancak İsrail Rus uçağının yanlışlıkla vurulması sonrası yaptığı açıklamalarda, İsrail jetlerinin Suriye’de İran tarafından desteklenen bir fabrikayı  hedef aldığını, fabrikada üretilen radar güdümlü füzelerin İsrail halkı için büyük bir tehdit olduğunu belirtti.  İsrail’in kayıtlarına göre İsrail F16’ları bölgeyi terk etmesine rağmen Suriyeliler Sovyet yapısı S200 füzeleri ile yarım saat boyunca ateş etti ve yanlışlıkla Rus uçağını vurdu.   

Suriye, İsrail saldırısına hedef olan fabrikanın bir alüminyum işleme tesisi olduğunu iddia ederken,  İsrail Hava Kuvvetleri  bunun büyük bir yalan olduğunu belirtti. İsrail, basına verilen uydu fotoğraflarında vurulan hedefin apaçık bir şekilde roket deposu olduğunun görüldüğünü ifade etti.

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR