Teksas’ta okul kitapları Arapları suçladı

Texas’ta lise ders kitapları Arap-İsrail çatışmasının suçlusu olarak Arapları gösteriyor.

Dünya
21 Eylül 2018 Cuma

Teksas Eyaleti Orta Eğitim İdaresi tarafından son onaylanan ders kitaplarında, İsrail-Arap çatışmasının sebebi olarak, 1948’de İsrail’in kurulması sonrası Arapların Yahudi ulusunu reddetmesi gösteriliyor.

Geçtiğimiz hafta sonu Orta Eğitim İdaresi konu hakkında bir açıklama yaparak kararın oybirliği ile alındığını ve ders kitaplarının devamlı olarak her sene gözden geçirileceğini belirtti.

Yeni sosyal bilgiler kitaplarında yer alan “Arapların yeni kurulan İsrail Devletini baştan beri reddetmesi günümüzdeki İsrail-Arap çatışmasının başlıca sebebi olmuştur” ifadesi kuruldan  aynen geçerek onay aldı.  Söz konusu ifade sosyal bilgiler kitaplarının Afrika, Ortadoğu ve Güney Asya’da Özgürlük Hareketlerinin Başlaması adlı bölümde yer alıyor. Gönüllü bir grubun tavsiyesi ile hareket eden Orta Eğitim İdaresi Kurulu, Eyaletin beş Demokrat ve on Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi üyesinden oluşuyor.

Kurul ayrıca müfredatta bazı değişiklikler de yaparak, ABD’nin kurulması ve kültürünün gelişmesinde Yahudi Hristiyan geleneklerinin önemini anlatan metinleri de onayladı.

 

 

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR