2019 Oscarları için Holokost filmleri yarışacak

Bu sene Amerikan Sinema Akademisinin ünlü ödülü Oscar için Yabancı Film dalında yarışacak filmlerin birçoğunun konusu Antisemitizm ve Holokost.

Sanat
21 Eylül 2018 Cuma

Rusya bu sene ünlü Nazi ölüm kampı Sobibor’un ismini taşıyan  bir film ile En İyi Yabancı Dilde  Film Oscar’ı için yarışacak. Rus devletinin finansmanı ile yapılan milyon dolar bütçeli film, 2. Dünya Savaşında bir Rus mahkumun liderliğinde  kamptan kaçan bir grup Yahudi’nin hikayesini anlatıyor.

Benzer bir kaçış yine 1943 yılında Treblinka kampında da gerçekleşmişti.  İki saatlik metrajı olan filmde Rusya’nın en ünlü aktörlerinden Konstantin Khabenskiy   başrolü oynuyor.  Birçok ulustan oyuncunun da rol aldığı film için  tarihçiler  Polonya’da bulunan Sobibor kampında detaylı araştırmalar yaptı.

Avrupa’daki beş ülkenin; Hollanda, Avusturya, Romanya, Slovakya ve İsviçre’nin Oscar için gönderdiği filmlerin de konusu Yahudi düşmanlığı ve Holokost.

Hollanda’nın filminin adı ise Banker Direnişçi. Film savaş yıllarında Hollanda direniş ordusuna ve Yahudilere yardım eden zamanın bankacısı Walraven Van Hall’ın hayatından kesitleri beyaz perdeye yansıtıyor.  Van Hall savaşta kurtardığı Yahudiler için İsrail tarafından 1970 yılında Dürüst Adam Madalyası ile onurlandırılmıştı.

Avusturya’dan yarışmaya katılacak Waldhim Waltz bir zamanlar BM Genel Sekreteri olan Kurt Waldheim’in dramına odaklanırken, İsviçre’nin filmi Eldarado günümüzün Avrupa kapılarındaki binlerce Suriyelinin dramını 70 yıl evvelki Yahudi göçmenler ile aynı film  karelerinin üstüne koyuyor.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR