‘Japon Schindler’in oğlu Litvanya arşivlerinde sahte vizeler buldu

Dünya
20 Eylül 2018 Perşembe

II. Dünya Savaşı zamanında Litvanya’da Japon İmparatorluğu’nun Başkonsolosu olarak görev yapan Japon diplomat Chiune Sugihara binlerce Yahudi’nin hayatını kurtarmıştı.

Geçtiğimiz hafta Litvanya’da Vilnius’taki devlet arşivlerini ziyaret eden Chiune Sugihara’nın oğlu Nobuki Sugihara babasının imzaladığı bazı vize belgelerindeki imza ve mühürlerin Japon konsolosluğunun resmi vize evraklarında kullanılan imza ve mühürlerden farklı olduğunu belirtti. Söz konusu farklı mühür ve imzaların Litvanya’da yaşayan Yahudilerin Holokost’tan kaçmasına yardımcı olmak için babası tarafından ayarlandığını söyledi.

Arşivde yer alan bilgilere göre, sahte vizelerin bazıları Kaunas’taki Japon Konsolosluğunun kapatılmasının ardından verildi. Arşivde yer alan bilgilerde vizeleri kimin, neden ve ne zaman düzenlediğine dair bir not bulunmadı.

Sugihara, 1939-1940 yılları arasında Litvanya’nın ikinci büyük şehri olan Kaunas’ta yaşamış ve orada konsolosluğun açılmasında görev almıştı.

Sugihara 1940 senesinde, Nazilerden kaçan binlerce Yahudi’ye Japonya’ya girişleri için transit vizesi düzenledi. Vize düzenlediği Yahudiler Japonya’dan Hollanda kolonisi olan Kurasao Adasına geçti. Kurasao Adasına geçişleri için gereken vize de Kaunas’ta Hollanda’nın Fahri Konsolosu olarak görev yapan Jan Zwartendijk tarafından düzenlendi.

Bu vizeler sayesinde Yahudiler, Nazilerden kaçarak Sovyetler Birliği’ne geçebildi.

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR