Brezilya’nın başkan adayına suikast girişimi

İsrail ve Yahudilere desteği ile bilinen Brezilya Başkan Adayı, sağcı Jair Bolsanaro’nun bir miting sırasında bıçaklanarak ağır yaralanması ülkedeki Arap ve Yahudileri sosyal medyada karşı karşıya getirdi.

Dünya
11 Eylül 2018 Salı

Gelecek seçimlerde muhalefetin en güçlü adayı olan Bolsanaro, geçtiğimiz perşembe günü  partisinin düzenlediği mitingde radikal bir teröristin saldırısına uğradı.

12 cm’lik bir bıçak taşıyan saldırgan Bolsanaro’yu midesinden bıçakladıktan sonra kaçmaya kalkışırken yakalanarak tutuklandı. Saldırgan polisteki ifadesinde suikast görevinin kendisine Tanrı tarafından verildiğini belirtti.

Sao Paulo’daki  Albert Einstein Hastanesine kaldırılan Bolsanaro’nun ülkenin en iyi hastanelerinden olan Suriye Lübnan hastanesine gitmeyi reddederek Yahudi hastanesini seçmesi sosyal medyada, ülkede yaşayan Arap ve Yahudi asıllı vatandaşları arasında kutuplaşma yarattı. Brezilya’nın en etkili gazetelerinden Folha de S. Paulo, “Bu sefer Suriye Lüban Hastanesi, en büyük rakibi Albert Einstein’a yenildi” şeklinde manşet atması üzerine sosyal medya komplo teorileri ile  iyice karıştı.

Bolsanaro’nun yaklaşık 10 milyon takipçisinden bazıları sosyal medyada, Başkan Adayının Suriye-Lübnan hastanesinde kendini Arap doktorlara emanet etmek istemediğini, Albert Einstein Yahudi hastanesinde daha iyi korunacağını, hatta olaya Mossad’ın müdahale edebileceği gibi komplo teorileri yaydı.

Rio Yahudi Toplumu Başkanı Ary Bergher söz konusu infialin büyümemesi için basına bir açıklama yaparak, Ortadoğu’daki problemlerin ülkeye ithal edilmemesi için uyarıda bulundu. Brezilya’nın tüm hastanelerinin iyi olduğunu belirten Bergher, hem Yahudilerin hem de Arap asıllıların her iki hastanede de öteden beri güvenle tedavi olduklarını belirtti.

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR