23 Ocak 2022 Pazar 05:04
DELFIN DEKORASYON
DELFIN DEKORASYON

Avrupa Komisyonu antisemitizme resmen savaş açıyor

Avrupa Komisyonu´nun bildirdiğine göre, Yahudilerin yüzde 70´i toplum içinde takke takmaktan veya Davud´un Yıldızı ile görünmekten çekiniyor.

Dünya 1078 görüntüleme
8 Aralık 2021 Çarşamba

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Brüksel’de gerçekleşen Avrupa-Hanuka’da mum yakma töreninde konuşarak, ekibinin antisemitizmle mücadelede ilk kez oluşturulacak resmi bir plan belirleyecek olan ‘Avrupa Stratejisi’ üzerinde çalışmakta olduğunu duyurdu.

Her yıl Avrupa Komisyonu ve Avrupa Konseyi binaları önünde bulunan alanda yakılan beş metrelik hanukiyaya verilen isim ‘Avrupa-Hanuka’ olarak geçiyor.

Von der Leyen konuşmasında ayrıca, “Işığı bu akşam tüm Avrupa’yı aydınlatacak bu hanukiyanın bir mumunu yakmak benim için büyük onurdur. Kadim bir Yahudi geleneğini, iki bin yıldan fazla önce gerçekleşmiş bir mucizeyi kutluyor olmamız harika. Yahudi kültürünün Avrupa’ya daha öğreteceği çok şey var. İşin aslı, Yahudi kültürü, Yahudi sanatı, Yahudi değerleri ve Yahudi mutfağı olmasa Avrupa kültürümüz bu derece zengin olamazdı. Soykırım sonrasında Avrupalıların verdiği hoşgörüsüzlüğe ve antisemitizme son verme sözüne rağmen bugün, antisemitizm tüm Avrupa’da yükselişte. Avrupa’daki pek çok Yahudi okul ve sinagog silahlı muhafızlar tarafından korunmak zorunda. Tüm dünyayı saran pandemi hakkında üretilen çok sayıdaki çeşitli antisemit komplo teorileri ile kıtada gittikçe artan nefret söylemlerinin etkilerinin yanı sıra yapılan araştırmalarda ortaya çıkan, kıtamızdaki Yahudilerin yüzde 70’inin toplum içindeyken takke takınca veya ‘Davud’un Yıldızı’nı görünür şekilde kullanınca kendilerini güvende hissetmemeleri nedeniyle sorunun kapsamı oldukça geniş. Tek problemimiz aktif olarak hayata geçen antisemit hareketler de değil. Her on Avrupalıdan yedisi Yahudi yaşamı ve Yahudilik hakkında hiçbir fikirleri olmadığını söylüyorlar. Bu, Avrupa kültürümüzün çok mühim bir kısmını yok saydığımız anlamına gelir,” dedi.

Yeni stratejileri ile bu meselelere eğileceklerini, tüm Yahudi cemaatlerini koruyacaklarını ve gerek çevrimdışı gerekse çevrimiçi dünyada, tüm Avrupa’da artan antisemitizm propagandası ile savaşacaklarını da söyleyen Von der Leyen sözlerine, “Hiçbir Yahudi aile, kimliğini ifşa etmekten korkmamalıdır. Yahudi olduğunuzu söyleyin! Biz bununla gurur duyuyoruz ve bunu yaptığınızı görmek istiyoruz” diye son verdi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV Şalom Spotify'da GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental