25 Ocak 2022 Salı 16:55
DELFIN DEKORASYON
DELFIN DEKORASYON

Hanuka mumları Haliç´ten tüm İstanbul´u aydınlattı

İlk defa halka açık olarak 2015 yılında kutlanmaya başlanan Hanuka Bayramı etkinliği bu sene de Beyoğlu Belediyesi, Fatih Belediyesi ve Türk Yahudi Toplumu iş birliğinde, Haliç´te Cemil Meriç Görme Özürlüler Parkında kalabalık bir katılımcı eşliğinde gerçekleşti.

Sibel KONFİNO Toplum 2253 görüntüleme
8 Aralık 2021 Çarşamba

Sunuculuğunu İlker Franko’nun üstlendiği kutlama Hahambaşı Rav İsak Haleva, İspanya Başkonsolosu Alvaro De La Riva Guzman, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, 500. Yıl Türk Musevileri Vakfı Başkanı Silvyo Ovadya ve Hasköy Cemaati Başkanı Moris Behar’ın deniz yoluyla katılımı ve TYT Eş Başkanları İshak İbrahimzadeh ve Erol Kohen ile eşlerinin onları karşılamalarının ardından başladı.

İlker Franko’nun Hanuka Bayramı mucizesini anlatması ile başlayan etkinlik Fatih Belediyesi adına AK Parti Fatih Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi Büşra Uncu Özten ve Beyoğlu Belediye Başkanı Ali Haydar Yıldız’ın açılış konuşmalarıyla başladı. Özten yakılacak mumların herkes için sevgi, barış ve huzur getirmesini temenni etti ve sözü Yıldız’a bıraktı. Yıldız konuşmasına Hanuka Bayramını kutlayarak başladı ve şöyle devam etti: “Bu topraklar inanç ve medeniyet kokan topraklardır. İstanbul ve Anadolu farklı inançların, farklı kültür ve medeniyetlerin özgür bir şekilde var olduğu ve bugün bu özgürlüğü doyasıya yaşadığı topraklardır. Türkiye’nin dört bir yanında ecdadımız sevgiyi, merhameti, kardeşliği ve barışı bize aşılamıştır. 530 yıl önce yer ve yurt arayanlara ‘Buyurun bu topraklar size de yurttur, burada kardeşçe yaşayabiliriz’ diyen ecdadın torunlarıyız. Yüzlerce yıldır bir ve beraber kardeşçe yaşıyoruz. Ne mutlu bize. Bayramlarımızı birlikte kutluyor, acılarımızı birlikte yaşıyor, sevinçlerimizi, mutluluklarımızı birlikte paylaşıyoruz. İşte aynı toprağın insanı olmak budur. Zor günlerden geçtik, zor imtihanları verdik, birlikte başardık. Ayrılığa düşürmek istediler, araya fitne fesat, ayrılıkçı kavgalar koymaya çalıştılar ama hep birlikte buna müsaade etmedik. Bir ve beraber olduğumuzu buradan tüm dünyaya haykırıyoruz. Bu topraklarda kardeşlik, merhamet, birlik, sevgi kazandı. Bundan sonra da her türlü zorluğu birlikte aşacağımıza inanıyorum.” Gençlere olan inancını ve güvenini belirterek sözlerine son veren Yıldız’ın ardından Türkiye'nin ilk Sefarad müzik grubu olan Los Paşaros Sefaradis’in solistleri Karen Gerson Şarhon ve İzzet Bana’nın Türk Sefarad Müziğinden örnekler sundukları müzik şöleni başladı. Alkışlar eşliğinde birbirinden güzel parçalar seslendiren grup biraz soluklanırken Başkonsolos Alvaro De La Riva Guzman, TC Dışişleri Bakanlığı Araştırma ve Güvenlik İşleri Genel Müdür Yardımcısı Alper Yüksel, Geçmiş Dönem Beyoğlu Belediye Başkanlarından Ahmet Misbah Demircan ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Tokat Milletvekili Özlem Zengin konuşmalarını yapmak üzere sahneye davet edildiler.

Los Paşaros Sefaradis’in tekrar sahneye çıkmasıyla devam eden gecede ‘Ocho Kandelikas’ adlı şarkıyı İspanya Başkonsolosu ve TYT Eş Başkanlarının eşleriyle birlikte seslendirmeleri büyük beğeni topladı.

İshak İbrahimzadeh yaptığı konuşmada Hanuka kutlamasını birlikte paylaştığı tüm davetlilere, bakanlara, millet vekillerine, devletin bürokratlarına, görevlilerine, yabancı misyon şeflerine teşekkür etti ve 530 sene önce Yahudilerin İspanya’dan kovulmalarıyla Hanuka Bayramı’nın doğrudan bir bağlantısı olduğuna değindi. İbrahimzadeh 1492’de mucizeyi Yahudilere kucak açan Osmanlı İmparatorluğu’nun yarattığını ve 530 yıl içinde bu topraklarda çok mutlu günlerin yaşandığını belirtti: “Ancak bir dönem geldi ki maalesef bu topraklarda bile ışığın eksikliği ile karanlığı yaşama dönemine de girdik. Bakanımın da dediği gibi burası hepimizin toprakları ancak bizim bu topraklara bağlılığımızı da denediler. Kimimiz varlıklarımızı kaybettik, kimimiz sağa sola sürüldük, kimimiz evlerimizde iş yerlerimizde bir çeşit pogrom yaşadık. Fakat bugün hepsiyle barışıyoruz. Eski günlerimize tekrar dönüyoruz. Hep beraber buradayız. Bu da bizim için bir mucizedir ve bunu hep birlikte yarattık. İyi ki varsınız ve bizimle birlikte bu mucize ışıklarını yakıyorsunuz” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Hahambaşı Rav İsak Haleva’nın sahneye davet edilmesi ile hanukiya mumlarını yakma törenine geçildi ve Hasköy ile eş zamanlı olarak sırasıyla her mum şarkılar eşliğinde yakılmasıyla kutlama sona erdi. 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV Şalom Spotify'da GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental