23 Ocak 2022 Pazar 06:40
DELFIN DEKORASYON
DELFIN DEKORASYON

Dedesi Çarlık Rusyasından kaçan Yahudi asıllı profesör Nobel Tıp Ödülü´nü kazandı

Yahudi asıllı Prof. David Julius, sıcaklık ve dokunma reseptörleri üzerindeki keşifleri sayesinde pazartesi günü Nobel Tıp Ödülü´nü ABD´li bilim insanı, Ermeni asıllı Ardem Patapoutian ile birlikte kazandı.

Dünya 1925 görüntüleme
5 Ekim 2021 Salı

California Üniversitesi'nden Prof. Julius ve Scripps Research’ten Prof. Patapoutian, 1,1 milyon dolarlık Nobel Ödülü çekinin sahibi oldular.

Prof. Julius 2020 Kavli Ödülü'nü kazanmasının onuruna geçen yıl çevrimiçi olarak yayınlandığı otobiyografisinde Yahudi ailesini şöyle anlatmıştı:

‘‘Brooklyn’de deniz kıyısındaki mahallede büyüdüm. Çarlık Rusyası'ndan ve antisemitizmden kaçan büyükannem ve büyükbabam gibi Doğu Avrupalı göçmenler için bu bir kurtuluştu.’’

Nobel Komitesi tarafından yapılan açıklamada iki bilim insanının ‘doğanın en büyük gizemini’ çözdükleri kaydedildi. Bilim insanlarının PIEZ01 ve PIEZ02 isimli dokunma reseptörleri ile TRPV1 isimli sıcaklık reseptörlerini keşfettiği belirtildi.

Nobel Komitesi Başkanı Thomas Perlmann, Stockholm'de yaptığı açıklamada, Julius ve Patapoutian'ın keşfinin, ısı ve mekanik gücün, dünyayı algılamamızı sağlayan sinir sinyallerini nasıl harekete geçirdiğini anlamamıza yardımcı olduğunu belirtti.

COVID-19 aşısını bulan BioNTech’in kurucu ortakları Prof. Dr. Uğur Şahin ve Özlem Türeci'nin isimleri de Nobel Tıp Ödülü adayları arasındaydı.

Diğer Nobel Ödüllüleri de bu hafta sahiplerini buluyor. Salı günü fizik, çarşamba günü kimya, perşembe günü edebiyat, cuma günü barış ve son olarak 11 Ekim Pazartesi günü ekonomi ödülü verilecek.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV Şalom Spotify'da GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental