27 Kasım 2021 Cumartesi 16:43

Sanatta kısa kısa

Tuna SAYLAĞ Sanat 2710 görüntüleme
29 Eylül 2021 Çarşamba

Contemporary Istanbul 2021 Başlıyor!

Türkiye’nin önde gelen sanat fuarı Contemporary Istanbul, 16. Edisyonunu, 7-10 Ekim tarihleri arasında Tersane İstanbul’da gerçekleştirecek. Fuar, tarihi Haliç Tersanesi ve Haliç semtine yeni bir soluk getirecek büyük bir yenileme projesinin ardından çağdaş sanatı İstanbul’un en önemli tarihi alanlarından birine taşıyacak. Akbank ana sponsorluğunda düzenlenen etkinlik, bu yıl ilk kez ‘Focus Russia’ projesiyle Moskova ve St. Petersburg'dan çağdaş sanat galerileri, sanatçıları ve koleksiyonerleri ağırlayacak. Fuarda, ayrıca Moma ve Garage Museum of Contemporary Art da müzeler bölümünde yer alacak. Dünyanın dört bir yanından 50 kadar galeriyi bir araya getirecek olan fuarda dört kıymetli sergi olacak. 100 yaşına gelen İlhan Koman'ın eserlerinden bir seçki, fotoğraf sanatçısı Sıtkı Kösemen'in 1970'li yıllardan başlayan ve 2020'ye kadar uzanan siyah-beyaz Bodrum fotoğrafları sergisi, Burhan Doğançay ve Ekrem Yalçındağ'ın eserlerinin yer aldığı bir sergi…  Son sergi ise 15 Türk kadın sanatçının eserlerinden oluşacak.

Şehrin her köşesinde ‘212 Photography’

Bu sene dördüncü yılını kutlayacak 212 Photography Istanbul, 1 Ekim’de başlıyor! Fotoğraf sanatı üzerine multidisipliner ve çok sesli bir diyalog platformu oluşturan 212 Photography Istanbul, 11 Ekim’e kadar, İstanbul’un yedi farklı noktasında sanatseverlerle buluşacak. Katılan sanatçılar: Thomas Albdorf, Diana Artus, Jonas Bendiksen, Levon Biss, Helena Blomqvist, David Burnett, Hasan Deniz, Tim Flach, Scarlett Hooft Graafland, JeeYoung Lee, Mine Kasapoğlu, Chris Mcgrath, Rosa Muñoz, Esra Özdoğan, Christian Tagliavini, Modi.

Mekânlar: Yapı Kredi bomontiada, Akaretler Sıraevleri A 37-39, Zülfaris Karaköy, Tarihi Hüsrev Kethüda Hamamı, Yeldeğirmeni Sanat, Müze Gazhane ve Kalyon Kültür.

Öktem Aykut'ta ‘Zır Zır, Kaşıntı Geri Döndü’ Sergisi 

Dorian Sarı’nın Türkiye’deki ilk kişisel sergisi ‘Zır Zır, Kaşıntı Geri Döndü’,  13 Kasım’a dek Öktem Aykut'ta görülebilir. Sarı’nın sanat dili, çağdaş sanata mahsus çok disiplinli ifade tekniklerini ters yüz ederken, gündelik yaşam alışkanlıklarımız ile konfor alanlarımız ve gerçeklik algılarımızı tartışmaya açar. Sarı’nın on yılı aşkın zamandır malzeme kullanımı ve teknik tercihleri ile ayrışan kendine ait yerleştirme üslubu, hem günümüz gençliğinin gündelik yaşam açmazları ile siyasi salınımlarına hem de tüketim toplumu bireylerinin şartlanmalarına dair iç görülü ve zengin bir yaklaşım sunar.

SÓNAR ISTANBUL ZORLU PSM’de

Avrupa’nın en prestijli festivallerinden biri olarak kabul edilen ve her sene büyük bir merakla takip edilen Sónar’ın İstanbul ayağı 2-3 Ekim tarihlerinde %100 Music katkılarıyla Zorlu PSM sahnelerinde müzikseverle buluşacak. Bu sene beşinci kez düzenlenecek olan Sónar İstanbul, iki güne yayılan müzik programıyla elektronik müziğin dikkat çeken isimlerine ev sahipliği yapacak. Farklı ve geniş bir müzikal yelpazeden ilham alarak; adeta elektronik müzik ve geleneksel şarkı yazarlığı arasındaki ayrımı kapatmayı çalışan Kerala Dust, Berlin merkezli Mouse on Mars, techno sahnesinin son yıllardaki favori isminden Christian Löffler & Ensemble, elektronik müzik altyapılarını, benzersiz vokal melodileri ile bir araya getirmesiyle tanınan SOHN, kendilerine özgü bir tür yaratmayı başaran nadir isimlerden Acid Arab ikilisi ve John Talabot, Sónar İstanbul sahnesinde yer alacak.


Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV Şalom Spotify'da GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental