2 Aralık 2021 Perşembe 06:12

Halevaların mutlu günü

Toplum 3188 görüntüleme
29 Eylül 2021 Çarşamba

Rejin ve Hahambaşı Rav İsak Haleva’nın torunları, Leyla ve Rav Naftali Haleva’nın kızları Reyna’nın bat-mitzva töreni Ets Ahayim Sinagogunda gerçekleşti. Pandemi nedeni ile kısıtlı sayıda kişiyle gerçekleşen tören sosyal medya yolu ile paylaşıldı.

Bat-mitzva kutlaması öncesi gerçekleşen Tefila duasılarını Reyna’nın abileri İzak ve Marsel, kuzeni Cef, amcaları Yaakov ve Yosi Haleva tarafından gerçekleşmesi çok anlamlıydı. Tefila sonrası Cenk Rofe’nin Amen şarkısı ve alkışlar eşliğinde bat-mitsva kızı Reyna, sinagogun sukasına giriş yaptı.

Reyna’nın heyecanı görülmeye değerdi. Aaron Akodeş’in önünde dedelerinin yanında Reyna bat-mitzva duasını okuduktan sonra dedesi Rav Halava, cemaati kutsama duasını okudu. Ehal Akodeş kapandıktan sonra Reyna Yeruşalayim Şel Zaav şarkısını söyledi ve ardından töreninin gerçekleşmesinde emeği geçen kişilere teşekkür etti.

‘Adon Olam’ şarkısını seslendiren Reyna ardından konuşmasını Sukot Bayramının öğretisi üzerine yaptı.

Bu anlamlı konuşmadan sonra babası Rav Naftali Haleva, Reyna’ya mutluluğun sırrı hakkında bazı tavsiyelerde bulundu. Reyna’nın konuşmasında bahsettiği, Sukot’ta kullanılan 4 bitkinin öğretisinde gözleri temsil eden ‘adas’ gibi hayata olumlu bakmasını, dudakları temsil eden ‘arava’ gibi dudaklarından daima dua sözcükleri çıkmasını, vücudu temsil eden ‘lulav’ gibi elleri ve vücudu ile daima iyi şeyler peşinden koşmasını ve kalbi temsil eden ‘etrog’ gibi kalbini anlayış ve sevgi ile doldurulmasını belirtti.

Konuşması sırasında Rav Naftali Haleva’nın yaşadığı duygusal anlar herkesi etkiledi. Reyna, ardından ‘Vei Şeamda’ şarkısını seslendirdi. Şarkı sonrası annesi Leyla Haleva konuşmasını Reyna’nın seçtiği kelebek temasına bağlayarak, tırtılların kelebeğe dönüşümü gibi bat-mitzvanın da bir dönüşüm olduğunu dile getirdi. Konuşma sonrasında diplamasını vermek üzere Rav Naftali Haleva; Ortaköy Sinagogu Başkanı Alber Elvaşvili ile Yahudi Toplumu Eşbaşkanlarından İshak İbrahimzade’yi davet etti. İshak İbrahimzadeh konuşmasında kadınların öneminden bahsetti. Diplomasından sonra Reyna, ‘Veyaer Enenu’ şarkısını seslendirdi.

Bu şarkı sonrası dedesi Hahambaşı Rav İzak Haleva konuşmasında çok heycanlı olduğunu beyazlar içinde torunu Reyna’ya iyi temennilerde bulundu ve bat-mitsva kutsaması ile hayır duasını verdi. Ardından Cenk Rofe’nin ‘Siman To’v şarkısı ile pasta getirildi ve Cenk Rofe’nin söylediği şarkılarla tören sona erdi. Sukot bayramı nedeni ile suka’da oturma Mitsvası berahası söylemek üzere kutularda hazırlanmış ikram dağıtıldı. Çıkışta davetlilere söğüt yaprakları ve duası, etrog tatlıları dağıtıldı. Anlamlı ve duygusal dakikaların yaşandığı bat-mitzva töreni aile fotoğraflarının çekimi ile sona erdi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV Şalom Spotify'da GZ

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel