23 Ekim 2021 Cumartesi 01:04
Op Dr Mücteba Gündüz

Buenos Aires Üniversitesinde yeni ´antisemitizm gözlem´ kurumu

Buenos Aires Üniversitesinin hukuk fakültesi antisemit olayları izlemek amacıyla bir gözlem bölümü oluşturdu.

Dünya 824 görüntüleme
9 Eylül 2021 Perşembe

Antisemitizme Karşı Mücadele Gözlemevi (The Observatory on the Fight

Against Antisemitizm) yerel ve ulusal kurumları bilgilendirecek, hukuk alanında çalışanları eğitecek ve antisemitizmle mücadele için gereken hukuki yöntemleri gösterecek. Kurum ayrıca, basında, sosyal medyada, resmi söylemlerde ve eğitim kurumlarındaki antisemitizmi ortaya çıkarıp analiz etmeyi amaçlıyor. Kurumu, bir hukuk fakültesi öğretim üyesi olan Juan Antonio Travieso yönetecek.

YouTube'da gerçekleşen çevrimiçin açılış töreninde Travieso, Nazizm döneminde hakimlerin, avukatların ve akademisyenlerin nasıl düşündüklerini ve davrandıklarını incelediğini belirterek şöyle dedi:

“Hakimler kültürel aşınmayı durduramazlar, ama biz -kanun insanları- yapabiliriz... Nazi eylemlerine ve nefret söylemlerine karşı durabiliriz.” Travieso, Kudüs Soykırım Müzesi Yad

Vaşem'in sunduğu Holokost eğitiminden de çok etkilendiğini sözlerine ekledi.

Açılışta, İsrail'in Arjantin Büyükelçisi Galit Ronen, Arjantin Yahudi cemaatinin çatı kuruluşu DAIA, ve Simon Wiesenthal Merkezi vardı. Üç Arjantin Yahudi lideri de Buenos Aires Hukuk Fakültesinden mezun olduklarını belirttiler. 300 binden fazla öğrencisi olan Arjantin'in en büyük ve prestijli üniversitesi sayılan Buenos Aires Üniversitesi bugüne kadar beş Nobel adayı çıkardı.

Üniversitenin 200 yıldan fazladır varlığını sürdüren hukuk fakültesinin mevcut öğrenci sayısı da 28 bin.

Arjantin, 2002 senesinden beri Uluslararası Holokost Anma İttifakının (IHRA) Latin Amerika'daki tek üyesi. Geçen senenin ekim ayında, Buenos Aires Üniversitesi, IHRA'nın antisemitizm tanımını kabul etti.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel