28 Kasım 2021 Pazar 05:52

2020 ve Trump

Bir sabah uyandığımızda bizleri şaşırtan o tivitler artık yok. 2020 yılını da uğurlayalı çok oldu. Peki, hayatımızda neler değişti? Ya da gündem değişti mi?

Cüneyt DİRİCAN Ekonomi 4599 görüntüleme
25 Ağustos 2021 Çarşamba

Büyük bir kısım ABD özelinde ve dünya genelinde Trump’ı ve 2020 yılını uğurlayınca her şeyin güzel olacağına, pandeminin biteceğine, kötülüklerin biteceğine, iklim krizinin sona ereceğine inanmıştı. Geldiğimiz noktada, Ortadoğu’da İsrail-Arap Barışının filizlerini atarak Nobel Barış Ödülüne aday gösterilmesi gerekirken, Biden Hükümeti ile ilk rafa kalkan barış orada oldu. Trump dünya savaşı çıkartır mı söylemleri arasında, Kuzey Kore’yi ilk ziyaret eden ABD Başkanının yerine, son Afganistan örneği ve bu gidiş ile Biden aday olacak gibi. Rusya, Hindistan ve Çin’in arasına kampanya sayfalarında taahhüt ettiği soğuk savaşı bırakan başkanın yardımcısı Kamala Harris Uzakdoğu ziyareti ile Çin’in arka bahçelerinde dolaşmaya çıkıyor. Bir de Dr. Fauci var. Pek hoşlaşmazlardı Trump ile. Hala maske tak diyor kendisi ama delta varyantı ile ABD’de vaka sayıları hala pik yapıyor, üstelik aşı olmayacağım diyenlerin sayısı da ABD’de azımsanacak durumda değil. Bir de sen bu işi bilmiyorsun galiba dediği FED Başkanları Janet Yellen ve Jerome Powell var. Powell’ın süresi doluyor. Yellen, Beyaz Saray danışmanlarının süre uzatımını istediğini söylemiş. Yaşasın tam bağımsız FED. Senyör artık guvernör FED’de kimse kral çıplak diyemiyor. Konu FED’e gelmişken. ÜFE ve TÜFE makasını açan ve yükselten ABD’de, büyüme nominale dönerken, Hazine’nin gelirleri 2020 yılına göre düşerken, bütçe açığı roket gibi artmaya devam ediyor. Kortizon tedavisi ile 2008’den bu yana hastayı ayakta tutmaya çalışırlarken, şimdi trilyon dolarlık Keynesyen paketlerle solunum cihazı ile ekonomiye nefes vermeye çalışıyorlar. Artık bir sabah uyanınca tivit görmüyoruz. Onun yerine iklim krizi ile sel, hortum, yangınlar var.

Jerome Powell

Ne dersiniz ara seçim yılında Senato’yu tam alınca, 2022 ve Biden daha da güzel bir ikili olurlar mı? Az kaldı, düşünmekte fayda var. Elçiye zeval olmaz, kendilerinin hayranı da değiliz ama resmin bu yönünü de birilerinin hatırlatması lazım.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV Şalom Spotify'da GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental