28 Eylül 2021 Salı 17:40

İsrail Devlet Başkanı ve eşi üçüncü doz aşıyı oldu

İsrail´de nüfusun büyük çoğunluğuna iki doz Biontech-Pfizer aşısı yapılmasına rağmen COVID-19´un Delta varyantının yayılması karşısında üçüncü doz kampanyası başlatılması, dünyadaki ilk uygulama oldu.

Dünya 1082 görüntüleme
30 Temmuz 2021 Cuma

Başbakan Naftali Bennett'ın "Anne babalarınızı, büyükanne büyükbabalarınızı arayın, üçüncü doz aşıyı olmalarını sağlayın" çağrısıyla açtığı 60 yaş ve üstüne üçüncü doz kampanyasına ilk uyan 60 yaşındaki Devlet Başkanı Isaac Herzog oldu.

Ramat Gan şehrinde eşiyle birlikte üçüncü dozu olan Herzog, "İsrail'de hayatın bir an önce normale dönebilmesi için pekiştirme aşısına başlıyoruz" dedi. 

Bennett, ‘‘Pandemiyle mücadele küresel bir mücadele. COVID-19’u yenmemizin tek yolu birlikte hareket etmek" dedi.

Bennett, İsrail'in kampanyadan elde edeceği tüm veri ve bilgileri dünyayla paylaşma sözü verdi.

İsrail'in kendisini deneme sahasına dönüştürdüğü aşı etkinliğini pekiştirmek için üçüncü doz kampanyasının sonuçlarına göre ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) de bu yönde karar verebilir.

9,3 milyonluk nüfusunun yüzde 57'sine iki doz aşı yapmış olan İsrail, dünyada aşılama lideri konumunda. Nüfusun en savunmasız kesimi olan yaşlılara ilk doz aşı aralık-ocak-şubat aylarında yapılmıştı. Ancak Delta varyantı yayıldığından beri, sağlık bakanlığı, Biontech-Pfizer aşısının etkinliğinde ve hastalığa karşı koruma sağlamasında düşüş görüldüğüne dair iki kez açıklama yaptı.

İsrail'de birkaç ay önce günde birkaç tane bildirilen yeni vaka sayısı 2 bini geçmiş durumda, yaklaşık 160 kişi ağır vaka olarak hastanelerde tedavi görüyor.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental