24 Eylül 2021 Cuma 17:42

İsrail Sefarad Baş Hahamı: ´´Kaşerut kurallarını denetleyen kadınlar cinsel ahlaksızlığa sebep olacak´´

Ultra Ortodoks İbranice web sitesi Kikar Hashabbat, İsrail Sefarad Baş Hahamı Yitshak Yosef´in kaşerut kurallarıyla ilgili düşüncelerine yer verdi.

Dünya 1738 görüntüleme
27 Temmuz 2021 Salı

Yosef bir grup hahama yaptığı yorumlarda, kaşerut kurallarını kontrol etmek için kadın denetçiler kullanılırsa bunun "ahlaksızlık ve tevazu eksikliğine" yol açabileceğini iddia etti.

Dini Siyonist Ortodoks Tzohar Örgütü’nün Başkanı David Stav ise Haaretz'e verdiği demeçte, "Kadınların bugün Hahambaşılık aracılığıyla verilenden çok daha iyi bir denetim sağlayabileceğine inanıyorum" dedi.

Stav, Yosef'in neden kadın denetçilerin kullanılmasının cinsel ahlaksızlığa yol açacağını iddia ettiğine dair "hiçbir fikrinin" olmadığını da sözlerine ekledi.

Haham Seth Farber ise Yosef'in yorumunun "Hahambaşılığı ile halk arasındaki uçurumu vurguladığını" belirtti.

Geçen hafta kaşerut kuralarıyla ilgili bir başka olayda ise, Ortodoks Yahudiliğin dini Siyonist akımına bağlı Din Hizmetleri Bakanı Matan Kahana, ülkedeki kaşer gıda sertifikası sistemini özelleştirme planını açıklayarak Hahambaşılık ve ultra-Ortodoks politikacılar arasında öfkeye yol açmıştı.

Yosef konuyla ilgili açıklamasında, "Kaşer yemekler özelleştirirlerse, insanların her yerde nasıl yemek yiyebileceklerini bilmiyorum" ifadelerini kullanmıştı.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental