23 Ekim 2021 Cumartesi 01:07
Op Dr Mücteba Gündüz

Yahudi kuruluşlarından antisemitizmin yükselişine protesto

Amerika´nın her bölgesinde antisemitizmin artması üzerine kurumlar bir araya gelerek Washington DC´deki National Mall´da geçtiğimiz pazar günü bir gösteri düzenlediler.

Dünya 1105 görüntüleme
14 Temmuz 2021 Çarşamba

‘Korku Yok (No Fear) – Yahudilerle birlik toplantısı’ adındaki organizasyon, Kuzey Amerika Yahudi Federasyonu (JFNA), B’nai Brit International, Amerika Yahudi Komitesi (AJC), İftira ve İnkarla Mücadele Birliği (ADL) ve Yahudi Ajansı (Jewish Agency) dahil olmak üzere, onlarca Yahudi kuruluşu tarafından desteklendi.

Organizasyonun web sitesinde, “Yahudilerle birlik olmak için bir araya geliyoruz; antisemitizmin karşısında durmak ve dünyanın her yerinde Yahudilerin güvenlik, onur ve barış içinde yaşayabilmeleri için,” ifadeleri bulunuyordu.

Organizasyonu düzenleyenler, “Tüm nefrete karşı birlikte ayaktayız. Toplumumuzdaki diğer nefret çeşitlerine karşı gelmezsek, antisemitizmi tam anlamıyla yenemeyeceğimizi biliyoruz. Bu koalisyon farklı ideolojik kesimlerden bir araya geldi fakat nefrete karşı duruşumuz tek ve tamdır," şeklinde ifade ederek eklediler, "Bu koalisyon ırkçılık, İslamofobi, kadın düşmanlığı, , engelli ayrımcılığı, homofobi, transfobi, yabancı düşmanlığı veya herhangi başka bir nefreti kabul etmeyecek. Kapsayıcılıktan bahsederken de sadece iyi komşu veya iyi müttefik olmaktan değil, kendi Yahudi toplumumuza karşı kapsayıcı olmaktan bahsettiğimizin farkındayız."

Organizasyondaki konuşmacılar arasında merhum Elie Wiesel'ın oğlu Elisha Wiesel, Pittsburgh Hayat Ağacı Sinagogu Hahamı Rav Jeffrey Myers, Greater Washington Yahudi Cemaati İlişkileri Konseyi (JCRC) Başkanı Ron Halber, Cumhuriyetçi Yahudi Koalisyonu (Republican Jewish Coalition) Başkanı Norm Coleman ve Amerika'nın Yahudi Demokrat Konseyi (Jewish Dems) Başkanı Ron Klein yer aldı.

Ayrıca, bazı Yahudi liderler Biden yönetimine antisemitizmi gözlemlemek ve savaşmak üzere özel bir temsilci ataması konusunda çağrıda bulundular. Başkan göreve geldiğinden beri bu pozisyona birisinin atanması bekleniyor.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel