26 Eylül 2021 Pazar 15:42

Biden, Holokost kurtulanının kızını Almanya´ya büyükelçi olarak atadı

ABD Başkanı Joe Biden, University of Pennsylvania Rektörü Amy Gutmann´ı Almanya Büyükelçisi olarak atadığını duyurdu.

Dünya 1731 görüntüleme
7 Temmuz 2021 Çarşamba

Amy Gutmann, Biden'ın ABD başkan yardımcılığı yaptığı dönemde bir dış politika merkezi kurduğu University of Pennsylvania'da, 2004 yılından beri görev almakta.

Gutmann, G-7 ülkelerine büyükelçi olarak atanan ilk kadın elçi olacak. Gutmann'ın büyükelçilik adaylığı, Alman Şansölyesi Angela Merkel'in Beyaz Saray'a yapacağı son ziyaretten yaklaşık iki hafta önce duyuruldu. Merkel'in görevini, eylül ayında yapılacak Almanya parlamento seçimlerinden sonra bırakması bekleniyor.

Bir Holokost kurtulanının kızı olan 71 yaşındaki Gutmann’ın ataması Senato tarafından onay bekliyor. 2016’dan beri üniversitede rektörlük yapan Gutmann, demokratik süreç ve etik konusunda uzman.

Gutmann ayrıca Barack Obama'nın Biyoetik Sorunları Bilimi Komisyonunun başkanı olarak da görev yaptı. 2013 senesinde, üniversitenin gazetesi The Daily Pennsylvanian'a verdiği röportajda, Yahudi babası Kurt'un Nazi Almanya'sındaki deneyimlerinin kendi hayatında 'büyük etkisi' olduğunu belirtmişti.

1934 senesinde bir üniversite öğrencisi olan babası, anne babası ile dört kardeşinin Adolf Hitler'in yönetiminde olan ülkelerinde güvende olmayacaklarını anladı ve hepsini Hindistan'a kaçmak için ikna etti. Gazeteye konuşan Gutmann “Eğer babam yaptığını yapmasaydı tüm aile yeryüzünden silinmiş olurdu dedi.

Cuma günü Biden diğer bazı önemli görevler için adayları da duyurdu:

Bill Clinton ve Barack Obama yönetimlerinde bazı görevler almış Chantale Wong'u Asya Kalkınma Bankasına ABD yöneticisi olarak, kıdemli diplomatı olan Jeffrey Hovenier'i Kosova'ya büyükelçi olarak ve bir diğer kıdemli diplomat Virginia Palmer'i Gana'ya büyükelçi olarak atadı.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental