26 Eylül 2021 Pazar 15:43

Dr. Fauci aşı karşıtlarını rakamlarla uyardı

ABD Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci, ABD´deki son COVID-19 ölümlerinin yaklaşık %99,2´sinin aşılanmamış kişiler olduğunu belirtti.

Dünya 996 görüntüleme
5 Temmuz 2021 Pazartesi

Aşı karşıtlığını değerlendiren Dr. Fauci, “Haziran ayında meydana gelen yaklaşık 10 bin can kaybının yüzde 99,2’si aşı olmayan kişilerden oluşuyor. Hiçbir aşı mükemmel değil. Ancak hastaneye yatışların ve ölümlerin önlenebilir olduğunu düşündüğümüzde bu durum çok üzücü” dedi.

Kısıtlamaların gevşetilmesiyle varyantların ülke genelinde yeni bir dalga yaratıp yaratmayacağı sorusuna yanıt veren Dr. Fauci, “Ülke genelinde bir durum göreceğimizi düşünmüyorum çünkü önemli ölçüde bir nüfusu aşılamayı başardık. Bu yüzden bölgesel etkileri olacaktır. İki tip Amerika göreceğiz. Aşılamanın yüksek olduğu bölgelerde salgının etkileri düşük, aşılamanın düşük olduğu bölgelerde ise virüsün yayılması daha fazla olacak” ifadelerini kullandı.

Başta Delta varyantı olmak üzere ortaya çıkan mutasyonlar uzmanları endişelendiriyor. 600 bini aşkın can kaybıyla salgında en ağır yarayı alan ABD’de aşılamada istenen hedef tutturulamadı.

ABD Başkanı Joe Biden, göreve geldiği ocak ayında 4 Temmuz Bağımsızlık Günü’ne kadar ülke nüfusundaki yetişkinlerin yüzde 70’ini aşılamayı başaracaklarını açıklamıştı. ABD’nin önde gelen gazetelerinden Washington Post ve ABC kanalının yetkililerden aldığı verilere göre ülkede yetişkin nüfusunun yüzde 66,8’nin şimdiye dek en az bir doz aşı olduğu belirtildi. Bu oran tüm yaş gruplarına bakıldığında yüzde 54,6’ya düşüyor.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental