23 Ekim 2021 Cumartesi 02:29
Op Dr Mücteba Gündüz

Almanya, Nazi kurbanlarının aileleri için vatandaşlık kurallarını hafifletiyor

Almanya geçtiğimiz hafta, geçmişteki adaletsizliği düzeltmeye yönelik sembolik bir adım olarak, daha önce vatandaşlığı reddedilen bazı Nazi kurbanlarının ailelerinin vatandaşlık alabilmesi için yasa çıkardı.

Dünya 650 görüntüleme
30 Haziran 2021 Çarşamba

"Vatandaşlık tazminatı" tedbiri adı altında, yaz tatili öncesi yapılan oturumda alınan karar büyük çoğunlukla meclisten geçti. Milletvekilleri ayrıca ırkçı, antisemit veya yabancı düşmanı bir eylemden hüküm giymiş kişilerin vatandaşlığa alınmasını yasaklayan vatandaşlık yasasını da güncelledi.

İlk reform, Nazi Almanya’sının zulmünden kaçanlar arasında Alman pasaportu başvuruları reddedilenlerle ilgili yasal boşlukları kapatıyor. İçişleri Bakanı Horst Seehofer, hükümetin mart ayında geçirdiği yasa tasarısının Almanya için bir nevi özür niteliğinde olduğunu söyledi.

Almanya, zulüm gören Yahudilerin ailelerinin vatandaşlığı geri almasına uzun süredir izin vermesine rağmen, 2019 yılındaki bir kanun değişikliğine kadar yasal bir çerçevenin olmaması nedeniyle birçok başvuru reddedilmişti. Bazı başvurular, vatandaşlıkları resmen iptal edilmeden önce atalarının Almanya’dan kaçıp başka bir vatandaşlık aldıkları için, bazıları da 1 Nisan 1953'ten önce Alman bir anne ve Alman olmayan bir babadan doğdukları için reddedilmişti.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel