26 Eylül 2021 Pazar 15:35

Donald Trump: “Amerikalı Yahudiler İsrail´i yeterince sevmiyor”

ABD eski Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz hafta Ortodoks Yahudi bir yayın kuruluşuna verdiği röportajda İsrail için gösterdiği onca gayrete rağmen neden daha fazla Amerikalı Yahudi´nin kendisine oy vermediğini anlamadığını belirtti.

Dünya 1311 görüntüleme
23 Haziran 2021 Çarşamba

Ami dergisine konuşan Trump, "Beni asıl şaşırtan ne biliyor musun? Tepeleri yaptım, Kudüs'ü yaptım ve İran'ı da yaptım - İran anlaşması bir felaketti, haksız mıyım? - Ayrıca daha birçok şey yaptım. Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşayan Yahudiler, İsrail'i yeterince sevmiyor. Ortodoks Yahudilerinden bahsetmiyorum. Yahudi oylarının sadece yüzde 25'ini aldığımıza inanıyorum ve bu mantıklı değil. Bu bana pek garip geliyor" dedi.

Trump, Golan Tepeleri üzerindeki İsrail hâkimiyetini tanıması, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyarak büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıması, İsrail hükümetinin hiç hoşlanmadığı İran nükleer anlaşmasından çekilmesi ile ilgili verdiği kararlara atıfta bulundu.

Kasım 2020’de gerçekleşen seçimlerde sandık çıkış anketleri, Trump'ın Yahudilerin yüzde 21 ile 30’undan oy aldığını gösterdi. Ortodoks Yahudilerin ezici bir çoğunluğunun Trump’a oy verdiği biliniyor.

Trump 2019 yılında, Demokrat Partiye oy vermeyi düşünen Yahudileri sadakatsiz olarak nitelendirmişti. Bu yorumuyla da birçok Yahudi gruptan eleştiri almıştı.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental