29 Temmuz 2021 Perşembe 15:42
Radisson

500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesinden Seçkiler: Tılsım-Kemeya (Kemea)

Toplum 1401 görüntüleme
2 Haziran 2021 Çarşamba

Nisya İşman Allovi

Her kültürde, koruyuculuğuna inanılan tılsımlar bulunmaktadır. Tevrat’ta  yazılı olarak söz edilmemesine rağmen, Sefarad Yahudilerinin halk kültüründe önemli bir yer tutar. Tılsım, adına yapıldıkları kişileri korumayı, iyileştirmeyi veya zarar görmemesini amaçlayan dini veya büyülü güçlere sahip olduğuna inanılan herhangi bir nesnedir.
Tılsımlar genellikle birisinin üzerinde çeşitli şekillerde taşınabilen nesnelerdir. Ayrıca mimaride kalıcı olarak da yapılar üzerinde görülebilmektedir.

İbranicede tılsım kelimesi karşılığı ‘Kamea’ bağlamak anlamında  kullanılmakta ve üzerinde Tanrı'nın isimleri ve her duruma uygun dualar yazılmaktadır.
Yahudi geleneğinde sık rastlanan tılsımların koruma sağladıkları, iyileştirdikleri, doğurganlık ve sağlık sağladıkları, hamile ve lohusalar ile yeni doğan bebekleri kötülüklerden ve kem gözlerden koruduklarına inanılır. Tılsımlar yazılı metinler, baharat, değerli taşlar, mücevherler, altın paralar, hamsa, hilal, altı köşeli yıldız ve kişilerin adına uygun dualarla kâğıtlara yazılmış olarak karşımıza çıkmaktadır. Çeşitli nazarlık ve tılsım örnekleri müzenin etnografya bölümünde görülebilir.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel