23 Ekim 2021 Cumartesi 00:34
Op Dr Mücteba Gündüz

Tüm dünyada antisemitizm karşıtı gösteriler

Dünya 1057 görüntüleme
26 Mayıs 2021 Çarşamba

Hamas – İsrail çatışmasında, İsrail’e desteklerini göstermek isteyen binlerce kişi, dünyanın birçok kentinde sokaklara döküldü. Göstericiler çoğu yerde, son dönemlerde yükselişteki antisemitizmi ve yaşanan çatışmalar sebebiyle gerçekleşen sert Yahudi karşı saldırıları protesto etti.

Londra’da Siyonist Federasyonu ile Dünya Siyonist Organizasyonunun düzenlediği gösteride, İsrail konsolosluğu yakınlarında toplanan ve aralarında İngiliz Yahudi cemaatlerinin liderlerinin, milletvekillerinin ve aktivistlerin de bulunduğu yüzlerce kişi, yoğun yağmura rağmen İsrail’e destek verdiler.

Avustralya’da Yahudi cemaati Sidney, Melbourne ve Brisbane’de yüzlerce kişinin katıldığı yürüyüşler düzenlerken, ABD’de de New York, Atlanta, Houston ve Los Angeles dahil pek çok şehirde yürüyüşler organize edildi.

Londra’daki göstericiler arasında bulunan Muhafazakar Parti’den iki milletvekili, Theresa Villiers ile Christian Wakefield ve İsrail Başkonsolosu Tzipi Hotovely konuşmalar yaptılar. Hotovely, katılımcılara İsrail’e gösterdikleri destek için teşekkür ederek, Londra sokaklarını İsrail bayrağının renkleri mavi ve beyaza bürünmüş görmekten duygulandığını belirtti. İsrail’in kendini savunma hakkı olduğunu ısrarla belirten Villiers, Hamas’a destek vererek yalnızca Ortadoğu’da huzursuzluğa değil ayrıca tüm dünyada Yahudilere karşı saldırılara sebep olan İran’ı kınadı.

New York’ta da İsrail yanlısı binlerce gösterici, Dünya Ticaret Merkezi bölgesinde bir araya gelerek İsrail ve ABD bayrakları ile pek çok destek mesajı içeren pankart taşıdılar. Bazı aktivistler de şehirlerinde son zamanlarda gerçekleşen antisemit saldırılarla ilgili konuşmalar da yaptı. Almanya Berlin’de Brandenburg Kapısı önünde bir araya gelen yüzlerce kişi İsrail’e destek mesajları paylaştı.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel