17 Ekim 2021 Pazar 14:58
Op Dr Mücteba Gündüz

Almanya`da sinagoglara saldırılar

Almanya´nın pek çok kentinde sinagoglara saldırılar düzenlendi. Özellikle saldırıların Almanya´nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde yoğunlaştığı görüldü. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas saldırıları kınadı.

Dünya 2229 görüntüleme 1 yorum
13 Mayıs 2021 Perşembe

Egemen Cantürk / Almanya

Münster’de sinagoga saldıran bir grup İsrail bayrağını yaktı. Olaylara karıştığı belirlenen 13 kişi hakkında soruşma başlatıldı. 

Bonn’da ise kalabalık bir grup sinagogu taşladı ve çevreye zarar verdi. Sinagogun önünde İsrail bayrağını yakan göstericilerle polis arasında arbede yaşandı. Polis üç saldırganı gözaltına alındı. Öte yandan Düsseldorf’da kimliği belirsiz kişiler tarafından ‘Yahudi Soykırım Anıtı’ tahrip edildi. Polis saldırganların yakalanması için bölgede geniş çaplı operasyon başlattı. Olayların Almanya geneline yayılmasından endişe eden güvenlik birimleri sinagog, Yahudi kültür merkezleri ve Yahudi mezarlıklarında önlemlerini arttırdı. 

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas Almanya`daki sinagoglara yapılan saldırıları esefle karşıladıklarını ve bu tür saldırılara yönelik her türlü önlemin alındığını belirtti. Sinagog ve Yahudi kültür merkezlerindeki güvenlik önlemlerinin arttırıldığına değinen Maas “Ülkemizde bu tür şiddet olaylarının yayılmasına izin vermeyiz” dedi.

Ortadoğu`daki şiddet olaylarından Almanya`da yaşayan Yahudilerin sorumlu tutulmasının kabul edilemez bir tutum olduğunu kaydeden Maas, bütün vatandaşları bu tür şiddet olaylarına karşı birlik olmaya çağırdı.  


Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental