19 Eylül 2021 Pazar 04:45
izmir marriot
izmir marriot

Çin nüfus sayımı sonuçlarını açıkladı: Son 50 yılın en düşük artış oranı

Çin hükümeti, ülkenin on yılda bir yapılan genel nüfus sayımı sonuçlarını açıkladı. 2020 sonuçları, Çin nüfusunun yüzde 5,38 artarak 1,41 milyara yükseldiğini gösterdi.

Dünya 1537 görüntüleme
11 Mayıs 2021 Salı

Veriler, ülkedeki kadın başına doğurganlık oranının 1,3 olduğunu, yani Japonya ve İtalya gibi yaşlanan toplumlarla aynı düzeyde olduğunu gösterdi. 

Çinli yetkililer, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin, şimdiden geri dönüşü olmayan bir nüfus düşüşü yaşıyor olabileceği konusunda endişeli. Rakamlar, Çin'in 2016'da nüfusunu 2020 yılına kadar 1,42 milyara yükseltmek için belirlediği 1,8’lik doğurganlık hedefine ulaşamadığı anlamına geliyor. Çin aynı zamanda, 2016'da nüfus patlamasını durdurmak için dayattığı tek çocuk politikasını iki çocuk sınırıyla değiştirdi.

Ulusal İstatistik Bürosu Başkanı Ning Jizhe, nüfus sayım sonuçlarının açıklanmasının ardından yaptığı konuşmada, "Son yıllardaki nüfus gelişimi eğiliminden dolayı, nüfus artışı gelecekte yavaşlamaya devam edecek. Çin'in nüfusu gelecekte zirveye ulaşacak, ancak bunun için belirli bir tarih yok. Çin'in toplam nüfusunun yakın gelecekte 1,4 milyardan fazla kalmaya devam edecek" dedi.

Nüfustaki azalma, Pekin'in ekonomisine güç sağlama kabiliyeti konusunda şüphe uyandırırken, demografik krizin nedenleri arasında eğitimli genç nüfusun artması ve son yıllarda birkaç katına çıkan çocuk yetiştirme maliyetleri gösteriliyor.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel