23 Haziran 2021 Çarşamba 10:59
Mett Hotel
Mett Hotel

İsrail´de hükümeti kurma görevi Yair Lapid´e verildi

İsrail´de Devlet Başkanı Reuven Rivlin, hükümet kurma görevini Başbakan Binyamin Netanyahu´nun rakiplerinden Yair Lapid´e verdi.

Dünya 435 görüntüleme
6 Mayıs 2021 Perşembe

İsrail Başbakanı Netanyahu'nun yeterli desteği bulamadığı için koalisyon hükümetini kurmakta başarısız olmasının ardından yeni bir gelişme yaşandı. Rivlin, Netanyahu'nun tanınan 28 günlük yasal sürede koalisyon hükümetini kuramamasının ardından Meclis'te temsil edilen partilerin heyetleriyle görüştü. Rivlin, hükümeti kurma görevini Yeş Atid (Gelecek Var) Partisi Genel Başkanı Yair Lapid'e devretti.

Rivlin ile parti heyetleri arasında çarşamba günü yapılan görüşmelerde, 56 milletvekili Lapid'in liderliğindeki koalisyon hükümetini destekleyeceklerini teyit etti.

Ancak koalisyon hükümetinin kurulabilmesi için Meclis salt çoğunluğu olan 61 milletvekilinin desteği gerekiyor. Kilit konumdaki Naftali Bennett liderliğindeki Yamina Partisi'nin tutumu Lapid liderliğindeki koalisyon hükümetinin kurulup kurulamayacağını belirleyecek. Rivlin, Lapid ve Naftali Bennett’in ‘birlik hükümeti’ kurmasına ve ilk olarak Bennett’in başbakan olmasına sıcak bakıyor.

Netanyahu, Lapid’i Bennett ile bir hükümet kurmamaya çağırdı ve Bennett’i kişisel hırsı nedeniyle halkı yanıltmakla suçladı. Netanyahu, "Bennett tehlikeli bir solcu hükümet kurmak istiyor" uyarısında bulundu.

Lapid, 4 hafta içinde koalisyon hükümetini kuramazsa, Rivlin bu görevi Meclis'e verecek.

Meclis de 21 gün içinde koalisyonu kuracak bir ismi belirleyemezse ülke yeniden erken seçime gitmek zorunda kalacak. 24 Mart'ta açıklanan genel seçim sonuçlarının ardından koalisyon hükümetini kuramayan Netanyahu, görevi Rivlin'e iade etmişti.

Rivlin, Twitter hesabından paylaştığı mesajda, Netanyahu'nun, koalisyon hükümeti kuramadığı konusunda kendisini gece yarısından önce bilgilendirdiğini belirtmişti.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR