23 Haziran 2021 Çarşamba 12:10
Mett Hotel
Mett Hotel

Nike´ın Kobe Bryant ile 18 yıllık ortaklığı bitti

Nike, NBA efsanesi Kobe Bryant ile 18 yıldır devam eden ortaklığının sona erdiğini açıkladı.

Spor 1060 görüntüleme
28 Nisan 2021 Çarşamba

Kobe Bryant’ın vefatından önce Nike’la bağlarını kopartıp Mamba adlı bir spor ayakkabı/giyim markası oluşturmayı planladığı iddiaları vardı. Vanessa Bryant’ın, Nike ile bağları kopartarak eşinin başlatmak için ömrünün yetmediği projesini hayata geçirmeye hazırlandığı öğrenildi.

Nike - Kobe Bryant işbirliği, 2003 yılında başladı. Bu anlaşma iki taraf için oldukça kazançlı bir çalışma oldu. Kobe Bryant, kariyerinin sonuna kadar Nike ile çalıştı. Bu sürede 13 model ayakkabı onun ismini taşıdı. Kendi ürün kategorisine sahip oldu.

Yırtıcı hayvan metaforunun sıklıkla kullanıldığı ‘endorsement’ anlaşmalarında Kobe Bryant kendini ‘Black Mamba’ yılanından ilham alarak konumladı. Bu yılanın gösterdiği çeviklik ve hıza sahipti. Aynı zamanda sahada rakipleri için en önemli tehditti. Son maçında “Mamba out” diyerek parkelere veda etmesi ile de hafızalarda yer etti.

Kobe Bryant, Nike ile anlaşarak her yıl ortalama 8 milyon dolar kazandı. Bu anlaşma onu basketbolda sponsorluk anlaşmalarından en çok para kazanan ilk on sporcu arasına soktu.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR