24 Haziran 2021 Perşembe 15:35
Mett Hotel
Mett Hotel

Belarus´ta II. Dünya Savaşı´ndan kalma toplu mezar bulundu

Dünya 399 görüntüleme
5 Mayıs 2021 Çarşamba

Naziler tarafından, 800 bini Yahudi olmak üzer 3 milyon sivilin öldürüldüğü Belarus’ta, II. Dünya Savaşı’ndan kalma yeni bir toplu mezar ortaya çıkarıldı.

Beyaz Rusya'nın Brest kentinde Holokost kurbanlarının toplu mezarının ortaya çıkarılmasından yaklaşık iki yıl sonra, Logoza köyü yakınlarında başka bir mezar daha ortaya çıkarıldı.

30 Nisan'da, birçok medya kaynağı, beş metre derinliğindeki mezarın ve içinde yatan insan kalıntılarının görüntülerini paylaştı. Görüntülerde, bazılarının kafatasında kurşun, bazılarının da vücutlarının yanına saçılmış ayakkabıların olduğu kemik parçaları ve iskeletler yer aldı. Mezarda yaklaşık bin kişinin cesedinin olduğu tahmin ediliyor.

Belarus Devlet Adli Muayene Komitesi Başkanı Alexei Volkov, soruşturma ekibinin bölgedeki cesetleri tespit etmek için çalışacağını belirtti.

II. Dünya Savaşı'nda Belarus’ta yaşanan toplu katliamlarda kurbanların çoğu kadın, çocuk ve yaşlılardan oluşuyordu. Haziran 1941'de Nazilerin Sovyetler Birliği'ni Barbarossa Operasyonu ile işgalinden sonra, Einsatzgruppen, diğer Alman askerleri, polis güçleri ve yerel işbirlikçiler tarafından işlenen kitlesel silahlı saldırılar Doğu Avrupa'da başladı ve yaklaşık 1,5 milyon Yahudi'nin öldürüldüğü 1943'e kadar devam etti.

Estonya, Letonya, Litvanya, Doğu Polonya, Beyaz Rusya, Ukrayna, Romanya ve Yugoslavya'da halk bu cinayetlere maruz kaldı.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental