9 Mayıs 2021 Pazar 08:30
Zen Poliklinik 1 nolu alan
Zen Poliklinik 1 nolu alan

İYT üstün değerlerini tanıtıyor

Türkiyeliler Birliği İYT (İtahdut Yotsey Turkiya) bir yıldır geliştirmekte olduğu bir projeyi 19 ve 21 Nisan akşamları Zoom üzerinden yaptığı sunumla tanıttı.

Toplum 729 görüntüleme
28 Nisan 2021 Çarşamba

Nelly Barokas

Türkiyeliler Birliğinin yürüttüğü projenin amacı, İsrail’e göç etmiş Türkiyeliler arasında ülkeye önemli katkılarda bulunan ve üstün başarı gösteren kişileri belirlemek ve geniş topluma duyurmaktı. 1980’li yıllarda Sosyolog Prof. Walter Weiker yaptığı ve kitap olarak yayınladığı bir araştırmada, Türkiye’den İsrail’e göç edenlerin ülkeye uyum sağladıkları, ancak siyasete ve kamusal alanlara katılmamayı yeğlediklerinden ‘görünmez’ oldukları sonucuna ulaşmıştı. Bu araştırmadan 40 yıl geçmesine rağmen, günümüzde politikaya karışan bir Türkiye asıllı bulunmamakta. Buna karşılık Türkiyeliler Birliği bilim, sanat, hukuk, tıp gibi alanlarda çok başarılı olmuş ve üst seviyelere ulaşmış Türkiyelilerin var olduğu bilinciyle bu kişilerin ortaya çıkarılmalarını ve tanıtımlarını amaç edindi. Bu yönde yapılan çağrı üzerine önerilen isimlerin Türkçe, İngilizce ve İbranice yaşam hikâyeleri hazırlandı ve yetkin bir seçici kurulun değerlendirmesine sunuldu. Türkiyeliler Birliğinin (www.turkisrael.org.il) web sitesinde oluşturulan bir programda ilk aşamada belirlenen 47 kişinin bilgilerine yer verildi. Ayrıca bu çalışmanın sosyal ağlarda dağıtılması, müzelere ve bilimsel yayın organlarına gönderilmesi planlanmakta.

İki ayrı gece gerçekleştirilen tanıtımda projenin koordinatörlüğünü üstlenen Bondi Çakım’ın yanı sıra, İYT Başkanı Ovi Roditi Gülerşen, İYT Danışma Kurulu Başkanı Av. Yakup Barokas konu ile ilgili açıklamalarda bulundular. Sunum öncesinde Türkiye kökenli, 1957 İzmir doğumlu ünlü besteci Beri Saharov’un Türk tınılarından etkilenen ‘Karataş’ adlı bestesi giriş müziği olarak dinletildi. Moderatörlüğünü Stella Kent’in yaptığı sunumun başında Yahudi Ajansı Başkanı İtzhak Herzog Türkiyeliler Birliğinin faaliyetlerini ve önemini vurgulayan bir konuşma yaptı. Ayrıca sunum içinde başarılı Türkiyelilere örnek olarak; Bağımsızlık Savaşına katılan ve silah taşıyan tek Palmah mensubu Edirneli genç kız Riva Halevi Arbel, tarım alanındaki buluşlarıyla dünya çapında bir uzman olan ziraat mühendisi / entomolojist Prof. Shlomo Navarro, İzmirli girişimci, filantropist Sami ve İtzhak Segol Kardeşler ile uzay bilim adamı Haim Eshed hakkında birer tanıtım filmi gösterildi.

Sunum, canlı yayın sonrasında banttan 3 bin kişi tarafından izlendi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU