21 Haziran 2021 Pazartesi 03:24
Mett Hotel
Mett Hotel

İsrail 2050´ye kadar gaz emisyonunu %80 azaltmayı planlıyor

İsrail Enerji Bakanlığının yaptığı açıklamaya göre, İsrail hava kirliliğini azaltma konusundaki uzun vadeli planının bir parçası olarak 2050 yılına kadar sera gazı emisyonlarını yüzde 80 oranında azaltmayı planlıyor.

Dünya 962 görüntüleme
21 Nisan 2021 Çarşamba

İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz, gazetecilere yaptığı sunumunda, İsrail'in tüm kömür santrallerini 2025 yılına kadar kapatmayı taahhüt ettiğini, bunun da dünyadaki en hızlı kömür kullanımı azaltılışı olduğunu belirtti. Bakanlığın yeni uzun vadeli stratejik planı, emisyon azaltma hedefleri, adımların zamanlamalarını içeren yol haritası ve hedeflere ulaşmadaki kısıtlamalar kamuoyu ile paylaşıldı.

Uzun vadeli plan aynı zamanda enerji sektöründeki sera gazı emisyonlarını da 2050 yılına kadar yüzde 75 ila 85 arasında azaltmayı ve enerji yoğunluk indeksini (birim üretim başına harcanan enerji) sene başına yüzde 1,3 oranında geliştirmeyi hedefliyor.

Steinitz, bu hedeflerin 2015 Paris İklim Değişikliği Sözleşmesinde İsrail tarafından verilmiş taahhütlerden iki kat daha zorlayıcı olduğunu, bunun da o zamandan beri gerçekleşen teknolojik gelişmeler sayesinde mümkün olduğunu söyledi.

Steinitz stratejik planın, enerji sektöründeki hızlı teknolojik değişimlere uyum sağlama esnekliğini korurken, aynı zamanda yeni küresel akım olan hidrojen ve doğal gaz kullanımına, dijital ve akıllı sistemlerin kullanımına dayalı olduğunu belirtti. Stratejik plan, İsrail'in dünyadaki en yükseklerden biri olan artan nüfus yoğunluğunu da, elektrik talebindeki yılda yüzde 2,8 civarındaki artış ile hesaba katıyor.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR