9 Mayıs 2021 Pazar 11:02
Zen Poliklinik 1 nolu alan
Zen Poliklinik 1 nolu alan

Mısır´ın son Yahudilerinden Albert Arie hayatını kaybetti

Mısır´da az sayıda kalan Yahudi kökenlilerden biri olan Albert Arie, 91. doğum günü öncesinde hayatını kaybetti.

Dünya 1125 görüntüleme
21 Nisan 2021 Çarşamba

Aktivist Soraya Bahgat, “Kahire'de Yahudi Cemaati ve Mısır'ın Yahudi mirasını koruyan sivil toplum örgütü Süt Damlası Kurumu, efsanevi Albert Arie’nin ölmesiyle gücünü, bilgeliğini ve desteğini kaybetti” paylaşımı ile Arie’nin vefatını duyurdu. Bahgat, 1960'larda sevdiği kadınla evlenmek için Müslüman olan Arie hakkında “Hiçbir söz bu büyük adam ile ilgili tam gerçeği anlatamaz” dedi.

1930'da orta sınıf Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Arie, 1948'de İsrail'in kurulmasıyla göç eden 100 bin kadar Yahudi’ye katılmadı ve Mısır’da yaşamına devam etti. Komünist bir aktivist olan Arie, 1950'lerin ortalarından itibaren beş farklı hapishanede on yıldan fazla hapis yattı ve buralarda Müslüman Kardeşler örgütünün liderleriyle tanıştı.

Siyonizm karşıtı olduğunu açık sözlülükle ifade eden Arie, Mısır Yahudilerinin İsrail’in kurulmasından sonra özellikle Müslüman Kardeşler tarafından zulüm gördükleri iddiasına şiddetle karşı çıktı.

Arie ve oğlu Sami İbrahim, Siyonizm’e karşı görüşlerine rağmen, Yahudi-Mısır mirasını korumaya bağlı kaldı. Arie, birkaç yıl önce Al-Ahram gazetesine verdiği demeçte "Mısır’da günümüzde, yalnızca birkaç yaşlı ve orta yaşlı insan kaldı. Bunların hepsi birkaç on yıl içinde yok olacak" demişti. Yapılması gereken en önemli şeyin Mısır tarihinin bir parçası olan Mısır Yahudilerinin tarihinin iyi belgelenmesi ve anıtlarının korunması gerektiğini söylemişti: “Böylece bir gün Mısır Yahudilerinin hikâyesi, siyasi propaganda veya ticari amaçlardan uzak doğru bir şekilde anlatılacaktır.”

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU