21 Haziran 2021 Pazartesi 04:25
Mett Hotel
Mett Hotel

Blinken: “Başka ülkelerin de İbrahim Anlaşmalarına katılacağını düşünüyorum”

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, İsrail´le normalleşme anlaşması imzalayacak daha çok sayıda ülke olacağını beklediğini belirtti.

Dünya 1176 görüntüleme
21 Nisan 2021 Çarşamba

Geçtiğimiz hafta Washington DC’de İsrail’in 73. Bağımsızlık Günü için İsrail Büyükelçiliği’nin düzenlediği sanal kutlama törenine katılan Blinken, İsrail’le normalleşme anlaşmaları konusunda açıklamalarda bulundu. Blinken’a  İsrail’in ABD Büyükelçisi Gilad Erdan da sanal olarak eşlik etti.

Trump yönetiminin aracılığıyla İsrail ve dört Arap ülkesi arasında imzalanan İbrahim Anlaşmalarını kasteden Blinken, “ABD son normalleşme anlaşmalarını memnuniyetle karşılıyor ve destekliyor. Daha fazla ülkeyi İsrail ile ilişkileri normalleştirmeye teşvik etmeye devam edeceğiz — ve bölgedeki ülkeler arasındaki işbirliğinin kapsamını genişletmek için başka fırsatlar da arayacağız. Sonuç olarak, İsrail'le dost olan ülkelerin sayısının önümüzdeki sene içinde daha da artmasını bekliyorum” dedi.

Biden yönetimi, Trump yönetiminin normalleşme gayretlerini sürdürme sözü vermişti. İsrail ile normalleşmeyi düşündüğü belirtilen diğer ülkeler arasında Umman ve Suudi Arabistan yer alıyor.

ABD Başkanı Joe Biden'ın, başta hayalet savaş uçaklarının BAE'ye satışı olmak üzere bazı nedenlerden dolayı İsrail ile ilişkileri normalleştirme teşviklerini sürdürmeyeceği endişeleri yaratmıştı. Ancak Kongre yetkilileri bu hafta Reuters'e yaptıkları açıklamada Beyaz Saray’ın satışın gerçekleşmesi için yeşil ışık yaktığını belirtti.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR