23 Haziran 2021 Çarşamba 11:54
Mett Hotel
Mett Hotel

Avrupa futbolunda yeni dönem, 12 seçkin kulüp yeni lig kurdu!

12 seçkin kulüpten oluşan bir grup, pazar günü, UEFA´nın yasal işlem tehdidine rağmen ´Avrupa Süper Ligi´ olarak adlandırılan yeni bir lig yarattığını ve Şampiyonlar Ligi´nden ayrıldıklarını açıkladı.

Spor 1459 görüntüleme
19 Nisan 2021 Pazartesi

Daha fazla para ve güç için açık bir şekilde mevcut yapıları terk eden kulüpler arasında Real Madrid, Barcelona, Arsenal, Liverpool, Manchester United, Tottenham, Manchester City, Milan, Chelsea, Atletico Madrid, Juventus, Inter yer alıyor. Süper Lig organizatörleri üç takımın daha lige katılmasını umuyor. Şimdiye kadar hiçbir Alman veya Fransız kulübü üye olmadı.

Manchester United'ın ortak sahibi ve Süper Lig'in başkan yardımcısı Joel Glazer, "Süper Lig sezon boyunca dünyanın en büyük kulüplerini ve oyuncularını bir araya getirerek, Avrupa futbolu için yeni bir sayfa açacak, dünya çapında rekabet ve daha fazla mali destek sağlayacak" dedi.  

Real Madrid Başkanı Florentino Perez, Avrupa Ligi’nin kurucu başkanı olarak lig için, "Mümkün olan en kısa sürede başlaması amaçlanıyor" ifadelerini kullandı.

UEFA pazar günü erken saatlerde “Birkaç İngiliz, İspanyol ve İtalyan kulübünün kendi içlerinde Süper Lig kuracaklarını öğrendiğini” duyurdu. UEFA yaptığı açıklamada yeni kurulan ligi, “Birkaç kulübün çıkarına dayalı alaycı bir proje” olarak adlandırdı.

UEFA ve FIFA'nın olası yaptırımları hakkında konuşan Perez, "Avrupa Süper Ligi, futbolu hak ettiği yere taşıyacak. Futbol, 4 milyar izleyicisi olan bir spor. Bu insanların ihtiyaçlarını karşılamak, futbolu hak ettiği yere taşımak bizim gibi büyük kulüplerin sorumluluğudur. Bu turnuvada forma giyen oyuncuların Dünya Kupası'nda oynamalarına izin verilmezse, biz de kendi Dünya Kupası turnuvamızı oluştururuz. Hiç problem değil" dedi.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR