23 Ekim 2021 Cumartesi 00:48
Op Dr Mücteba Gündüz

Almanya Cumhurbaşkanı: “Buchenwald Kampı, Nazi barbarlığının hatırlatıcısıdır”

Almanya Cumhurbaşkanı, Buchenwald Kampının kurtuluşunun 76. yıldönümünü anmak nedeniyle vatandaşlarına yaptığı konuşmada, Nazilerin işledikleri akıl almaz zulümleri hatırlattı.

Dünya 1210 görüntüleme
14 Nisan 2021 Çarşamba

Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Amerikan kuvvetlerinin kampı kurtarmasından 76 yıl sonra, bir Alman kasabası olan Weimar'da yaptığı konuşmada ''Komünist ve demokrat gibi siyasi grupların yanı sıra eşcinseller ve rejim tarafından 'asosyal' diye damgalanan kişiler Buchenwald toplama kampına hapsedildi. Yahudiler, Sintiler (çingeneler) ve Romanlar; kampa götürüldü ve öldürüldü'' dedi. 

Steinmeier, "Buchenwald, kurban gruplarındaki çeşitliliğiyle, Nazilerin tüm barbarlığını, dışarıya yönelik saldırgan milliyetçiliğini, içlerindeki diktatörlüğü ve ırkçı düşünce tarzlarını temsil ediyor" dedi. "Buchenwald ırkçılık, işkence, cinayet ve ortadan kaldırmak anlamına geliyor.”

Steinmeier, "Bu bir diktatörlük, en acımasız suçlardan ve soykırımdan sorumlu olan Nazi liderliğiydi Ama bunu diğer insanlara yapan insanlar Alman’dı" eklemesini de yaptı.

Bu yıl salgın sebebiyle, Holokost kurtulanlarının ve ailelerinin, Anma Günü'nde toplanmalarına izin verilmedi. Bunun yerine, dünyanın farklı yerlerinde yaşayan kurtulanlar, çevrimiçi yapılan anma törenine katıldı. 

Buchenwald toplama kampı 1937 yılında kurulmuştu. 11 Nisan 1945'te kampın kurtarılmasından önce, Buchenwald ve uydu kamplarında tutulan 280 bin mahkûmun 56 binden fazlası ya Naziler tarafından öldürüldü ya da açlık, hastalık, tıbbi deneyler sonucu hayatını kaybetti. 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel